Mozilla postuluje o to, aby zmienić prawo autorskie w Unii Europejskiej.
Prawo autorskie nie nadąża za zmianami, które zachodzą na naszych oczach. Ciągłe kombinacje i próby interpretacji przepisów dotyczących wykorzystywania utworów, zdjęć, wizerunków stosowanych w nowoczesnych środkach przekazu za pomocą narzędzi tworzonych wiele lat temu, śmieszą lub straszą. Mozilla złożyła petycję, aby zmienić prawo autorskie w Unii Europejskiej.
Chodzi głównie o internet, gdyż obecnie za jego pomocą porozumiewają się ludzie na całym świecie. Informacja podana na Twitterze dociera do nas z najodleglejszych zakątków globu w ułamku sekundy. W internecie publikują swoje utwory artyści i amatorzy z każdego niemal kraju. O swoich odkryciach piszą naukowcy i wynalazcy. O planach i projektach informują ich twórcy, którzy szukają finansowania. Jedni uczą się, inni uczą pozostałych. Po prostu tygiel… wszystkiego!
Jak to sprawnie ogarnąć? Zakazywać i zabraniać tłumacząc to ochroną praw autorskich? Jak popchnąć rozwój nowych rozwiązań do przodu mając kajdany zamiast skrzydeł? Mozilla walczy o to, by prawo autorskie w Unii Europejskiej zostało zmienione tak, aby przystawało do XXI wieku.
Edukacja w wielu krajach jest bardzo ograniczona, gdyż wykładowcy nie mogą przekazywać prezentowanych przez siebie materiałów, a niektórych używać i pokazywać na wykładach uczniom i studentom. Tworzenie memów przy wykorzystaniu fragmentów zdjęć, wizerunków ludzi, obiektów, etc. może doprowadzić w niektórych państwach do nałożenia kar na ich autora.
Mozilla pragnie wolności w tworzeniu i wspierania kreatywności ludzi. Marzy o tym, by prawo autorskie działało sprawnie także w przyszłości, bez konieczności ich całkowitej zmiany. Najkrótszym z postulatów jest ten:
Nie psujcie internetu.
Czy uważacie, że obecne prawo autorskie jest faktycznie zbyt restrykcyjne i nie przystaje do naszych czasów?
Jeśli masz problemy związane z przestrzeganiem praw autorskich, wykorzystaniem swoich dzieł bezprawnie i bez porozumienia z autorem, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.