Prawo to nie kasta, jest dla wszystkich. Trwa zbiórka na grę „Prawopolis”, która nauczy tego najmłodszych

Gorące tematy Na wesoło Państwo Dołącz do dyskusji (254)
Prawo to nie kasta, jest dla wszystkich. Trwa zbiórka na grę „Prawopolis”, która nauczy tego najmłodszych

W liceach uczy się przedsiębiorczości, ale nie uczy się prawa. A przecież bardzo ważne jest, żeby już nawet młody dorosły znał przynajmniej podstawy prawa karnego, praw konsumenta czy – jak dobitnie wynika to z doświadczeń ostatnich miesięcy – Konstytucji. 

Fundacja Court Watch Polska wśród swoich licznych zadań walczy też o edukację prawną młodzieży. Pomóc ma jej w tym jej nowy projekt, który za sprawą crowdfundingu chce spopularyzować na większą skalę – gra planszowa o nazwie Prawopolis.

Jeżeli jesteś prawnikiem i nauczyłeś już swoje dziecko trzech najważniejszych zwrotów: co do zasady, mama i tata, albo nawet nie jesteś prawnikiem, ale chcesz wychować w domu świadomego obywatela, być może warto zaopatrzyć się w Prawopolis i przy okazji wesprzeć sam projekt tworzenia gry. W końcu ileż można grać w Monopoly?

Prawopolis – nieznajomość zasad gry szkodzi

Jest kilka udanych prawniczych książek, filmów czy seriali. Hubert Taler ze Spider’s Web regularnie wzdycha do gry konsolowej Ace Attorney. Ale prawnicza planszówka? Opis brzmi kusząco:

W grze Prawopolis wcielasz się w rolę młodego prawnika, który stara się wygrać swoje pierwsze sprawy, pomóc swoim klientom i w ten sposób zdobyć szacunek oraz osiągnąć sukces zawodowy. Wygrywanie spraw wymaga odpowiedniej wiedzy, ale nawet jej posiadanie nie gwarantuje zwycięstwa. Trzeba umieć dobrze ocenić, gdzie ją wykorzystać i mieć trochę szczęścia podczas rozstrzygania sprawy.

Nawet jeżeli zabawa przy Prawopolis nie uczyni z miejsca ekspertem od prawa, na pewno pomoże młodym ludziom wyrobić sobie pewne pojęcie na temat jego funkcjonowania – nie tylko jako aparatu ucisku i opresji, jak często starają się je przedstawiać niektóre środowiska.

prawopolis

Court Watch liczy, że w ramach zrzutki na wspieram.to uda jej się uzbierać przynajmniej 30 000 złotych, co będzie kwotą wystarczającą do zapewnienia grze profesjonalnego wykonania i wydania. Do promocji projektu pomysłodawcom udało się zaprosić wiele autorytetów, które osobiście bardzo cenię oraz Łukasza Warzechę.

Dzięki temu chętni do wsparcia Prawopolis mogą w ramach crowdfundingu nie tylko otrzymać swój własny egzemplarz, ale i fanty takie jak na przykład książka z autografem profesor Ewy Łętowskiej czy rysunek na zadany temat autorstwa sędziego Łukasza Krupy (Ślepym Okiem Temidy). Liczba egzemplarzy z dodatkowymi bonusami jest ograniczona. Kupicie Prawopolis? Dorzucicie się do zrzutki?

Informacje techniczne:

  • Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy.
  • Rozgrywka trwa śr. 45 minut (dla 3 graczy).
  • Gra przeznaczona jest dla graczy od 12 roku życia.