Polskie szyby podbijają ojczyznę szklanych domów

Biznes Dołącz do dyskusji
Polskie szyby podbijają ojczyznę szklanych domów

Największy europejski producent szyb dla budownictwa, Press Glass, nie ustaje w ekspansji za Atlantykiem. Firma nie tylko wchodzi na amerykański rynek nieruchomości, ale robi to w stylu wielkiego gracza, inwestując 155 mln dolarów w rozbudowę swojego zakładu w Ridgeway, Wirginia.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie historia drapaczy chmur się rozpoczęła, od zawsze ceniono szkło jako materiał budowlany. Dziś, polskie szyby produkowane przez Press Glass zdobią fasady najbardziej prestiżowych budynków na amerykańskim Manhattanie, takich jak 125 Greenwich Street, sąsiadującego z ikonicznym One World Trade Center. Polska firma nie tylko dostarcza szkło do wielkich metropolii, ale także do biurowców, mieszkań, bibliotek, muzeów, hoteli i lotnisk w całych Stanach Zjednoczonych.

Polski Press Glass zdobywa Wirginię

Podczas konferencji prasowej w Ridgeway, gubernator stanu Wirginia, Glenn Youngkin, chwalił inwestycje Press Glass, podkreślając, że firma dokonała największej pojedynczej inwestycji kapitałowej w historii hrabstwa Henry. Taka ekspansja to nie tylko ogromna wartość dodana dla lokalnej gospodarki, ale również ponad 330 nowych miejsc pracy.

Press Glass nie jest w USA nowicjuszem. Firma zakorzeniła się na amerykańskim rynku już w 2017 roku, kiedy przejęła spółkę Glass Dynamics w Karolinie Północnej. W 2020 roku otworzyła fabrykę w Ridgeway. Teraz, z kolejną inwestycją o wartości 155 mln dolarów, Press Glass stawia kolejny krok w kierunku dominacji w branży szklanej w USA.

Arkadiusz Muś, właściciel i prezes zarządu Press Glass Holding, podkreślił ambicje firmy, deklarując inwestycje na sumę 250 mln dolarów do końca 2024 roku. W tle tej ekspansji pojawia się ciekawa narracja: gdzieś między wierszami czytamy historię o sukcesie polskiej firmy w kraju, który kiedyś inwestował w Polskę. Teraz role się odwróciły.

Czyli kapitał prywatny też może podbijać wielkie rynki

Press Glass to jednak nie tylko o inwestycjach. Maciej Migalski, kierujący amerykańską częścią działalności firmy, podkreślił, że nowy zakład w Ridgeway stanie się jednym z największych i najbardziej zautomatyzowanych zakładów zajmujących się przetwarzaniem szkła do budownictwa w USA.

Historia Press Glass rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy założono ją jako prywatne przedsiębiorstwo w Polsce. Od tamtej pory firma przeszła długą drogę, z europejskiego giganta branży szklanej do inwestora na amerykańskim rynku. W tle tych osiągnięć stoi determinacja, innowacja i ciężka praca całego zespołu Press Glass. W czasach, gdy szklane drapacze chmur definiują niebo wielu miast, Polska firma stanowi część tej rewolucyjnej transformacji architektonicznej.