Pojawił się nowy problem z oświadczeniem PIT-2

Finanse Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji (123)
Pojawił się nowy problem z oświadczeniem PIT-2

Pojawił się nowy problem z oświadczeniem PIT-2.

Dotyczy osób, które osiągają dochody ze stosunku pracy i z najmu prywatnego. Wygląda na to, że nie powinny składać pracodawcy PIT-2. Polski Ład zmienił zasady opodatkowania najmu, ale termin wejścia w życie tych zmian przesunięto na przyszły rok. Tak mi się przynajmniej wydawało. Bo ostatnio konsultant na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, gdzie chciałam rozwiać inną wątpliwość związaną z rozliczaniem najmu, powiedział, że „nie jest jeszcze przesądzone” czy dochody z najmu prywatnego rozliczać można będzie w tym roku na zasadach ogólnych!

Problem z oświadczeniem PIT-2 mają wynajmujący mieszkania

Być może zmęczeniem należy tłumaczyć konsultanta KIS. Konsultant poradził mi, żebym napisała maila w sprawie, o którą pytałam, ponieważ nie był w stanie odpowiedzieć na zadanie pytanie, a wzbudził u mnie kolejne wątpliwości. Czekam na odpowiedź, a tu portal prawo.pl donosi o kolejnych problemach. Spowodowała je zmiana wzoru formularza. Teraz osoby, na których dochody składa się wynagrodzenie z pracy oraz w wynajmu nieruchomości nie wiedzą czy mogą złożyć PIT-2, czy nie mogą.

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.  Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek. Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi ona 425 zł miesięcznie. W zeszłym roku było to 43,76 zł. Dlatego przed 2022 rokiem większość pracowników nie składała PIT-2. Dzisiaj, gdy można mieć o 425 zł większe miesięczne wynagrodzenie, popularność PIT-2 zdecydowanie wzrosła.

Każdy woli zarobić więcej

Naturalne, że chcieliby z tej możliwości skorzystać również ci, którzy dodatkowo, poza pracą, zarabiają też na najmie. Chodzi o najem prywatny. Przyjmijmy, że wątpliwości konsultanta KIS są nieuzasadnione i że 2022 r. najem prywatny może być opodatkowany według skali podatkowej. Cytowana przez prawo.pl  Sylwia Loręcka, biegły rewident, główny księgowy w Podatki i Rachunkowość Rusek Sp. z o.o. tłumaczy, że „resort finansów jednak poszedł o krok dalej i w wyjaśnieniach, stwierdził, że podatnicy rozliczający na mocy przepisu przejściowego najem prywatny według skali podatkowej, obowiązani będą stosować wszystkie przepisy ustawy o PIT, dotyczące opodatkowania dochodów z tzw. najmu prywatnego, obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., w tym także przepis art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT”.

Z tego wyjaśnienia wynika, że osoby, które rozliczą w tym roku dochód z najmu według skali podatkowej, mając równocześnie dochód z umowy o pracę, nie mogą złożyć swojemu pracodawcy PIT-2. Złożenie tego oświadczenia spowodowałoby, że kwota wolna byłaby dwukrotnie rozliczana w ciągu roku. Gdyby tak się stało, podatnik musiałby sporo dopłacić podatku w zeznaniu rocznym. Eksperci podatkowi mają więcej wątpliwości związanych w PIT-2 i dochodami z najmu. Miejmy nadzieję, że doczekamy się stanowiska Ministerstwa Finansów, które szybko wyjaśni ten problem.