Masz dokładnie 18 lat? Możesz pojechać na fajne wakacje na koszt Unii Europejskiej – Program DiscoverEU

Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (112)
Masz dokładnie 18 lat? Możesz pojechać na fajne wakacje na koszt Unii Europejskiej – Program DiscoverEU

Właśnie dziś wakacje zaczynają tysiące osiemnastolatków. Część z nich rozpocznie pierwszą pracę, niektórzy będą imprezować bez wytchnienia, a jeszcze inni wyjadą na wakacje marzeń. Unia Europejska przygotowała specjalny wakacyjny program, który 18-latkom da możliwość podróżowania na jej koszt przez cały miesiąc.

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Z tego tytułu we wszystkich krajach Unii Europejskiej organizowane są przeróżne wydarzenia, które mają zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturowe starego kontynentu. Z pewnością najbardziej atrakcyjnym, chociaż przeznaczonym tylko i wyłącznie dla 18-latków jest możliwość wzięcia udziału w pierwszej edycji programu DiscoverEU.

DiscoverEU – podróżuj po krajach Europy na koszt UE

Program jest skierowany wyłącznie do osób, które najpóźniej 1 lipca 2018 roku kończą 18 lat. Ani mniej, ani więcej. W jej ramach zostanie rozdanych 15 tysięcy kart travel pass, które umożliwią młodym ludziom na odbycie pierwszej większej podróży życia po dowolnych czterech krajach członkowskich Unii Europejskiej. Preferowane będą podróże koleją, chociaż karta umożliwi przejazdy autobusami czy promami. W wyjątkowych wypadkach, gdy żadne inne środki nie będą dostępne, możliwy będzie przelot samolotem. Dzięki temu z programu nie są wyłączeni mieszkańcy odległych części naszej wspólnoty. Obok darmowych przejazdów, posiadacze kart mogą liczyć na zniżki na noclegi oraz w restauracjach.

DiscoverEU – warunki uczestnictwa

  • urodziłenie między 2 lipca 1999 r. a 1 lipca 2000 r. włącznie;
  • obywatelstwo jednego z 28 państw członkowskich;
  • wypełnienie formularza zgłoszeniowego;
  • rozpoczęcie podróży w jednym z krajów członkowskich;
  • rozpoczęcie podróży między 8 lipca a 30 września 2018;
  • podróż może trwać maksymalnie 30 dni;
  • podróż nie może obejmować więcej niż cztery kraje członkowskie;
  • zostanie ambasadorem programu DiscoverEU w kolejnych edycjach.

Możliwe jest zgłoszenie do podróży grupy maksymalnie 5 znajomych. W tym wypadku jednak musi zostać wybrany spośród nich lider, który jako pierwszy wypełni formularz zgłoszeniowy, a następnie przekaże specjalny kod pozostałym członkom swojego zespołu. Oczywiście wszyscy członkowie muszą spełniać powyższe wymagania.

W zamian za bilety Unia wymaga jedynie zwiedzenia co najmniej jednego europejskiego zabytku, a po odbyciu podróży zdanie szczegółowej relacji w mediach społecznościowych. Zdjęcia wykonane przez uczestników programu mają zdobić wnętrza Parlamentu Europejskiego.

Ten program to wyśmienita okazja, żeby młodzi obywatele państw Unii przekonali się, że Unia Europejska to nie tylko biurokracja. To świetna okazja na poznanie kultury innych państw, zawarcie nowych znajomości i przekonanie się na własnej skórze, jak wiele możliwości daje swoboda przepływu ludzi w całej Unii. Świetna kontra dla fali antyunijnego populizmu wśród nastolatków.

Wielka szkoda, że 18 lat skończyłem już dawno temu, bo z pewnością aplikowałbym do tego programu.

Zakończenie rejestracji jest przewidziane na 26 czerwca na godzinę 12.00.