Helsinki mają ambitny plan ekologiczny – do 2025 roku z ulic tego miasta znikną prywatne samochody.
Ekologia dopada kierowców coraz częściej. Dopada, gdyż śrubowane są z roku na rok normy emisji spalin. W wielu miastach lub krajach zakazy wjazdu obejmują samochody napędzane olejem napędowym i benzyną. A w Helsinkach chce wprowadzić zakaz ruchu obejmujący prywatne samochody – w całym mieście!
Nasze władze rozważają zakaz wjazdu samochodów prywatnych do centrów miast, a nawet do wielu z nich, jeśli pojazdy te nie spełnią norm emisji spalin. Starsze auta trzeba pewnie będzie zostawić na rogatkach i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Ma to zmniejszyć hałas, zakorkowanie ulic, szkodliwe toksyny w powietrzu (nie wspomina się o emisji zanieczyszczeń z pieców węglowych i miałowych).
Elektryczna i wodorowa rewolucja postępuje. W wielu miastach europejskich można wjeżdżać nawet do ścisłego centrum, ale tylko samochodami elektrycznymi lub napędzanymi wodorem. W Kalifornii preferuje się elektryczne i hybrydowe fury. Do Paryża nie wjadą już samochody wyprodukowane przed 1997 rokiem.
Finowie chcą podejść do tematu jeszcze bardziej radykalnie. Nawet jeśli ludzie mają auta hybrydowe lub elektryczne, to nie będą mogli oni wjechać po 2025 roku do Helsinek. Ruch prywatnych samochodów zostanie tam zabroniony. Transport będzie się odbywał za pomocą przewoźników państwowych i prywatnych. Dodatkowo do tego czasu pojawią się pojazdy autonomiczne, które zaczną wypierać te kierowane przez ludzi.
Taka zmiana sprawi, że planowanie przejazdów będzie dużo łatwiejsze i efektywniejsze, dzięki czemu ludzie nie powinni odczuwać zbytnio braku możliwości korzystania z prywatnych pojazdów. Co więcej, transport będzie dynamicznie się zmieniał w zależności od obłożenia danych kursów. Na ulice wyjedzie więcej autobusów w godzinach szczytu, a mniej gdy zapotrzebowanie na przewóz będzie mniejsze.
Dostęp do informacji będzie dostępny dla każdego, kto dysponować będzie elektronicznymi urządzeniami, takimi jak smartfony i tablety, a także nowymi rozwiązaniami, które mogą pojawić się do tego czasu. Już teraz można korzystać z transportu busami Kutsuplus. Za pomocą smartfona można wybrać sobie miejsce skąd się chce wyruszyć i dokąd jechać. System zbiera te informacje i wysyła busik z tak zaplanowaną trasą, aby można było obsłużyć w miarę sprawnie większą liczbę pasażerów. Koszt takiego przejazdu mieści się pomiędzy cenami komunikacji miejskiej, a taksówkami.
Czy wszyscy mieszkańcy i przyjezdni będą z tego zadowoleni? Czas zapewne pokaże. Ciekaw jestem, jak sprawdziłoby się to u nas. Może któreś z polskich miast podejmie współpracę z Finami i wyeliminuje prywatne samochody z centrów i ogólnie z granic miast?
Jeśli masz problemy związane z bezprawnymi zakazami, działaniami urzędników, ograniczaniem wolności, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.