Za brak zgłoszenia spadku przed laty skarbówka krzywdy już nie zrobi, a nawet wystawi specjalne zaświadczenie

Nieruchomości Podatki Rodzina Dołącz do dyskusji
Za brak zgłoszenia spadku przed laty skarbówka krzywdy już nie zrobi, a nawet wystawi specjalne zaświadczenie

Zgłoszenie nabycia spadku, nawet w przypadku korzystania ze zwolnienia jest obligatoryjne. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają. Jeżeli jednak nastąpi już przedawnienie podatku od spadku, to choć przepisy nie są w tym zakresie precyzyjne, skarbówka nie będzie ścigać zapominalskiego podatnika. To otwiera drogę do uzyskania zaświadczenia o przedawnieniu zobowiązania, które niezbędne jest chociażby do sprzedaży mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia.

Przedawnienie podatku od spadku i darowizn – przepisy mogą budzić wątpliwości

Nabycie spadku, czy darowizny zawsze wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu właściwemu urzędowi skarbowemu. Na podjęcie takich czynności podatnik ma 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądowego bądź zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. W przypadku darowizny termin biegnie od dnia spełnienia świadczenia.

Co jednak w sytuacji, gdy spadkobierca zapomni o swoim obowiązku, a ten fakt uświadomi sobie dopiero po latach? W tego typu przypadkach w grę może wchodzić przedawnienie. Jak wynika z przepisów ordynacji podatkowej, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w przewidzianym terminie, zobowiązanie podatkowe nie powstaje pod warunkiem braku doręczenia przez skarbówkę decyzji w ciągu 5 lat. Okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Problemem jest jednak treść innego przepisu wskazanego w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Otóż art. 6 ust. 4 stanowi, że w przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia. Teoretycznie oznacza to zatem, że zobowiązanie tytułu podatku od spadków i darowizn nigdy się nie przedawni. Za każdym razem, gdy podatnik chociaż napomknie o nabytym spadku, dla fiskusa otwiera się nowy termin na wydanie decyzji.

Przedawnienie musi kiedyś nastąpić

Na szczęście po latach sporów sądowych, obecnie już nawet skarbówka poszła w kierunku korzystnej dla podatników interpretacji przepisów. Sądy konsekwencje wskazywały bowiem, że nie jest możliwa sytuacja, w której spadkobierca, czy obdarowany nigdy nie będą mieli pewności co do wymagalności zobowiązań podatkowych.

Jak wskazywał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z tegorocznych interpretacji indywidualnych przez „powołanie się”, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy rozumieć wskazanie, odwołanie się do czegoś w celu wykazania zasadności własnego stanowiska, tezy. Chodzi tu o świadome działanie podatnika, który powołuje się na określoną czynność cywilnoprawną z zamiarem wykazania czegoś przed organem podatkowym. Tego typu sytuacje mają miejsce przede wszystkim w toku prowadzonych kontroli podatkowych, czy czynności sprawdzających.

Zaświadczenie o przedawnieniu podatku od spadku niezbędne do sprzedaży mieszkania ze spadku

Podatnicy, którzy przed laty nie zgłosili fiskusowi nabycia majątku w spadku, czy darowiźnie mogą zatem spać spokojnie. Po upływie pięcioletniego terminu przedawnienia można wystąpić o stosowne zaświadczenie, które potwierdzi, że organ nie może już wszczynać jakichkolwiek postępowań. Dokument ten może będzie potrzebny zwłaszcza w sytuacji rozporządzenia mieniem pochodzącym z masy spadkowej bądź pozyskanym w darowiźnie.

Jak bowiem stanowi art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli przedmiotem aktu notarialnego ma być zbycie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych m.in. tytułem spadku, notariusz może dokonać tej czynności tylko po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego. Z dokumentu będzie wynikać, że spadek jest zwolniony z podatku, podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

O przedłożenie zaświadczenia notariusz poprosi przede wszystkim przy chęci sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku. Innym przykładem może być sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które zostały nabyte w drodze dziedziczenia.