A jednak – zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony po raz kolejny. Zmiana decyzji ma mieć związek z wyborami

Rodzina Dołącz do dyskusji (1)
A jednak – zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony po raz kolejny. Zmiana decyzji ma mieć związek z wyborami

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 r. to jeden z nielicznych wymiernych skutków trwającej kampanii wyborczej. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zasiłek nie skończy się w niedzielę.

Kolejne przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas porannego wywiadu ogłosiła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy skończy się 12 lipca. Argumentowała, że ministerstwo ma informacje o tym, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach. Niespełna trzy godziny później ministerstwo dokonało ponownej analizy posiadanych danych i ogłosiło, że zmieniło zdanie. Zapowiedziało przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców o dwa tygodnie, tj. do 26 lipca 2020 r. Jak podały serwisy informacyjne zmiana miała być skutkiem telefonów ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Likwidacja dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogła zaszkodzić kampanii wyborczej urzędującego prezydenta. To kolejne już przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego od momentu jego wprowadzenia.

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego oznacza, że rodzice mogą dłużej zostać z dzieckiem

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dzieci do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Warunkiem skorzystania ze świadczenia jest to, że w wyniku COVID-19 żłobek, przedszkole, klub dziecięcy lub szkoła do której uczęszczało dziecko były zamknięte. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał również gdy placówki oświatowe były otwarte ale np. z powodu ograniczenia miejsc w przedszkolach rodzic musiał sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Z zasiłku mogą też skorzystać rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W ich przypadku również musi zaistnieć przesłanka zamknięcia placówki oświatowej lub ograniczenia w jej działaniu.

Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy składa się u swojego płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest równocześnie wnioskiem. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą swoje oświadczenia składają bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bez takiego oświadczenia dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie trafi na konto. Należy jednak pamiętać o tym, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy drugi rodzic może zapewnić opiekę nad dzieckiem. Dzieje się tak, gdy jest bezrobotny, przebywa na urlopie bezpłatnym albo rodzicielskim. Dodatkowe świadczenie nie wlicza się do ogólnej liczby 60 dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w roku kalendarzowym.

To pierwszy przypadek, że trwająca kampania wyborcza ma natychmiastowe skutki.