Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Chodzi o odliczenie składek zdrowotnych

Firma Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Chodzi o odliczenie składek zdrowotnych

Zmiany w ramach Polskiego Ładu, które weszły w życie od 1 lipca, okazały się korzystne dla przedsiębiorców. Teraz okazuje się, że dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą MF ma jeszcze jedną dobrą wiadomość. Przedsiębiorcy mogą odliczyć składki zdrowotne nawet za zeszły rok – pod pewnym warunkiem.

Przedsiębiorcy mogą odliczyć składki zdrowotne za zeszły rok

Dzięki zmianom podatkowym w trakcie roku przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, są obciążeni 12-procentowym PIT-em zamiast 17 proc. (o ile oczywiście nie wpadają w drugi próg podatkowy). Z kolei przedsiębiorcy na podatku liniowym, karcie podatkowej i ryczałtowcy mogą cieszyć się nową ulgą. Liniowcy mogą dzięki niej wliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu lub odliczyć od dochodu (do kwoty 8700 zł). Przedsiębiorcy na karcie podatkowej pomniejszają podatek o 19 proc. zapłaconej składki zdrowotnej, a ryczałtowcy – odliczają od przychodu połowę zapłaconych. Osoby prowadzące działalność (nie licząc tych na skali) mogą przy tym odliczyć składki zapłacone między 1 stycznia o 30 czerwca 2022 r.

Szybko pojawiło się jednak pytanie, czy przedsiębiorcy mogą odliczyć zeszłoroczne składki zdrowotne, jeśli zapłacili je w 2022 r. Dotyczy to m.in. składki za grudzień 2021 r. (płatnej właśnie w styczniu), ale i zaległych składek, które zostały uregulowane dopiero w tym roku. Kwestia okazała się problematyczna. MF w połowie lipca twierdziło, że odliczanie składek zdrowotnych za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r., nawet jeśli składka została zapłacona już w bieżącym roku, jest niemożliwe. Z takim stanowiskiem nie zgadzali się jednak eksperci, wskazując, że w znowelizowanych przepisach nie ma mowy o jakichkolwiek wyłączeniach. Zgodnie z przepisami, można odliczyć składki zdrowotne zapłacone w roku podatkowym – nie ma jednak mowy o tym, czy muszą to być składki za poszczególne miesiące 2022, czy też za wcześniejsze okresy, ale uiszczone przez przedsiębiorcę dopiero w tym roku.

„Rz” zwraca jednak uwagę, że ostatecznie stanowisko ekspertów potwierdza też… samo Ministerstwo Finansów, w wydanym przez siebie przewodniku „Zasady rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiebiorców”.

Ministerstwo potwierdza, że jego wcześniejsze stanowisko było jednak błędne

Dziennik postanowił zatem zwrócić się do MF z pytaniem, które z jego stanowisk jest ostateczne. Okazuje się, że osoby prowadzące JDG mają powody do zadowolenia – resort potwierdził, że przedsiębiorcy mogą odliczyć składki zdrowotne za zeszły rok, o ile były zapłacone w 2022 r. Ważne jest jedynie, by kontynuowana była ta sama forma opodatkowania (czyli np. przedsiębiorca będący na ryczałcie w 2021 musi mieć taką samą formę opodatkowania w 2022 r., by móc odliczyć składki).