Przedsiębiorcy mogą odzyskać część zapłaconej składki zdrowotnej. To zresztą nie wszystko

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy mogą odzyskać część zapłaconej składki zdrowotnej. To zresztą nie wszystko

Dziś wchodzi w życie nowelizacja Polskiego Ładu. To ważna wiadomość nie tylko dla pracowników, ale i dla przedsiębiorców. Możliwa staje się zmiana formy opodatkowania. Oprócz tego przedsiębiorcy odzyskają część zapłaconej składki zdrowotnej – choć nie dotyczy to wszystkich.

Przedsiębiorcy odzyskają część zapłaconej składki zdrowotnej

Dzięki najnowszym zmianom w Polskim Ładzie niektórzy przedsiębiorcy odzyskają część zapłaconej składki zdrowotnej. Liniowcy i ryczałtowcy zyskują możliwość częściowego odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, mają dwie opcje. Mogą albo zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów, albo – odliczyć od dochodu do kwoty 8700 zł rocznie. Dzięki temu obniżona zostanie podstawa opodatkowania, a należy podatek zmniejszy się o 19 proc. Liniowcy mogą dzięki temu „zaoszczędzić” maksymalnie 1653 zł. Zmiana jest zatem oczywiście korzystna, jednak mając w pamięci sposób naliczania składki zdrowotnej z zeszłego roku, to dla wielu przedsiębiorców może to być marna pociecha.

Z kolei ryczałtowcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o kwotę równą połowie zapłaconych składek. Tym samym – w zależności od wysokości ryczałtu – oszczędzą oni od 120 do 1028 zł. Co istotne, częściowe odliczenie składek zdrowotnych możliwe jest również w przypadku składek zapłaconych w pierwszej połowie roku.

Możliwa jest też zmiana formy opodatkowania, ale tę decyzję warto najpierw przemyśleć

Przedsiębiorcy powinni być również świadomi, że nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 r. Z takiej opcji mogą jednak skorzystać jedynie liniowcy i ryczałtowcy. Przedsiębiorcy na skali podatkowej muszą pocieszyć się obniżką PIT z 17 do 12 proc.

Teoretycznie w korzystniejszej sytuacji są ryczałtowcy – o zmianie formy opodatkowania mogą zdecydować juz teraz (mają na to czas do 22 sierpnia 2022 r.). Jeśli zdecydują się na ten wariant, drugą połowę roku będą już rozliczać na zasadach ogólnych. Można się jednak spodziewać, że księgowi – chcąc uniknąć chaosu – raczej będą odradzać swoim klientom tę opcję. Ryczałtowcy mogą rownież zmienić formę opodatkowania za rok 2022 r. przy składaniu rocznego zeznania podatkowego. Z tej samej możliwości mogą też skorzystać liniowcy.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że zmiana formy opodatkowania za 2022 r. to nie tylko zmiana wysokości opodatkowania, ale również – sposobu naliczania składki zdrowotnej. Przy skali podatkowej jest to 9 proc. dochodu. Z tego względu liniowcy i ryczałtowcy powinni najpierw dokładnie przeanalizować, czy zmiana jest dla nich opłacalna.