Przedsiębiorcy powinni w grudniu zapłacić dwie składki zdrowotne. ZUS potwierdza

Firma Dołącz do dyskusji (86)
Przedsiębiorcy powinni w grudniu zapłacić dwie składki zdrowotne. ZUS potwierdza

Z perspektywy przedsiębiorców jedną z najważniejszych zmian w ramach Polskiego Ładu jest podwyższenie składki zdrowotnej. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorcy powinni zapłacić dwie składki zdrowotne w grudniu – jeśli chcą nieco zaoszczędzić. I potwierdza to sam ZUS.

Przedsiębiorcy powinni zapłacić dwie składki zdrowotne w grudniu. ZUS potwierdza

O tym, że przedsiębiorcy powinni zapłacić dwie składki zdrowotne w grudniu – jeśli zależy im na tym, żeby zaoszczędzić – pisaliśmy już na łamach Bezprawnika wcześniej. Takie rozwiązanie podpowiadali eksperci. Chodzi o to, by przedsiębiorca zapłacił zarówno składkę za listopad jak i – za grudzień. Dzięki temu będzie mógł jeszcze odliczyć składkę od podatku. Teraz taką interpretację przepisów potwierdza również ZUS – donosi „Rz”. Tym samym wszyscy, którym zależy na zaoszczędzeniu kilkuset złotych (z wyliczeń wynika, że ok. 330 zł) powinni zdążyć z przelewem za składkę ze grudzień do końca roku. W styczniu przedsiębiorcy będą już pozbawieni możliwości odliczenia składki od podatku – mimo, że to wtedy upływa termin płatności za składkę grudniową.

Od nowego roku comiesięczne raportowanie wysokości składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy jednak nie tylko zapłacą większą składkę zdrowotną, ale w dodatku – będą musieli ją co miesiąc wyliczać, bo zgodnie z nowymi przepisami jej wysokość będzie uzależniona od dochodu (lub przychodu – jak w przypadku ryczałtowców). ZUS potwierdza, że przedsiębiorcy będą musieli co miesiąc składać też deklaracje do Zakładu (informując o wyliczonej przez siebie wysokości składki). Dodatkowo konieczne będzie również wskazanie w deklaracji formy opodatkowania. Tym samym można się spodziewać, że Zakład – być może na początku na bieżąco – będzie kontrolować, czy przedsiębiorca poprawnie wyliczył wysokość składki.

Jest i dobra wiadomość – chociaż to raczej małe pocieszenie w obliczu nadchodzących zmian

Rządzący ostatecznie postanowili dokonać jeszcze jednej zmiany, jeśli chodzi o składkę zdrowotną. Chodzi o zmianę terminu płatności składek ZUS. Obecnie np. osoby fizyczne opłacające składkę zdrowotną wyłącznie za siebie mają czas na zapłatę do 10. dnia następnego miesiąca. Po wejściu w życie zmian na zapłatę składki przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, będą mieli czas do 20. dnia miesiąca. Dzięki temu zyskają więcej czasu na wyliczenie składki.

Przedsiębiorcy powinni jednak powoli przygotowywać się do znacznie większych zmian. Mowa o Jednolitym Pliku Ubezpieczeniowym, który ma zacząć obowiązywać już w 2023 r. Teoretycznie część zmian ma być korzystna dla przedsiębiorców (to Zakład zajmie się wyliczaniem składek), jednak należy pamiętać, że najpierw zatrudniający będą musieli przesłać JPU – tak, by na podstawie zawartych w pliku danych ZUS mógł ustalić podstawę wymiaru składek i należne składki.