Za przekroczenie prędkości już o 1 km/h grozi mandat. W ostateczności można nawet stracić prawo jazdy

Moto Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (184) 20.05.2021
Za przekroczenie prędkości już o 1 km/h grozi mandat. W ostateczności można nawet stracić prawo jazdy

Paweł Mering

Przekroczenie prędkości o 1 km/h także stanowi wykroczenie. Popularne twierdzenie, że można bezkarnie jeździć do 10 km/h ponad ograniczenie prędkości nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Przekroczenie prędkości o 1 km/h

Mitów związanych z prawem drogowym jest mnóstwo i w zasadzie jest to dobry temat na odrębny wpis. Dzisiaj skupię się na jednym, który wyjątkowo mocno zakorzenił się w świadomości kierowców, co zresztą widać na drogach.

Chodzi o powszechne (i niezrozumiałe) przekonanie, że prawo zawiera lukę, zgodnie z którą ograniczenia prędkości oczywiście istnieją, ale wykroczenie polegające na ich przekroczeniu powstaje w sytuacji, gdy chodzi o przekroczenie o co najmniej 10 km/h.

Jest to jeden z powodów, dla których jazda na obszarze zabudowanym odbywa się zwyczajowo prędkością ok. 60 km/h (a nie 50 km/h), zaś poza nim (na większości dróg krajowych, w których w każdym kierunku występuje po jednym pasie ruchu) – ok. 100 km/h, zamiast 90 km/h.

Powyższe też bardzo często utrwalane jest poprzez fakt, że sytuacje, w których ktoś karany jest za niewielkie przekroczenie prędkości stanowią rzadkość. Podobnie jak fotoradary raczej nie reagują na tak niewielkie przekroczenia prędkości.

Warto w tym miejscu jednak wskazać, że prędkościomierze co do zasady minimalnie zawyżają wskazania względem rzeczywistości. Powinny to robić z dokładnością do 1%, ale zdarzają się odczyty „przekłamane” nawet o kilka km/h.

Ograniczenia prędkości i ich przekroczenie

Ograniczenia prędkości stanowią dosyć skomplikowaną konstrukcję, bo nie dość, że określane są przez stosowne znaki, to pewne szczególne normy zawarte są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Generalnie – poruszając się samochodem osobowym – wystarczy jednak najczęściej po prostu patrzeć na znaki.

Samo wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości wynika wprost z Kodeksu wykroczeń, a ściślej – z art. 92a k.w. Przepis stanowi, że:

Kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny.

Mowa jest tutaj o karze grzywny do 5000 zł (skoro przepis nie zawiera konkretnej kwoty, to zastosowanie ma norma ogólna).

Nieco inaczej kształtują się mandaty, bo „widełki” wynikają z konkretnego rozporządzenia zwanego „taryfikatorem mandatów”. Kara najczęściej nałożona będzie w postaci mandatu, więc to wartości z taryfikatora są dla kierowców najważniejsze.

Przekroczenie prędkości o 1 km/h skutkuje karą

Zgodnie z taryfikatorem mandatów przekroczenie prędkości do 10 km/h (czyli także o tytułowy jeden kilometr) zagrożone jest mandatem karnym w kwocie do 50 zł. Co do przekroczenia: od 11 do 20 km/h, to jest to 50 do 100 zł, od 21 do 30 km/h – 100 do 200 zł, 31 do 40 km/h – 200 do 300 zł, 41 do 50 km/h – 300 do 400 zł i powyżej 51 km/h – 400 do 500 zł.

Oprócz mandatów karnych nakładane są punkty karne (odpowiednio: 2, 4, 6, 8 i 10). Powoduje to pewne zagrożenie dla kierowców, którzy punktów karnych mają prawie komplet. Ukaranie za przekroczenie prędkości do 10 km/h może także przysporzyć punktów karnych (w liczbie dwóch). Jeżeli będą to te „ostatnie” punkty, to tytuł tego wpisu w żaden sposób nie stanowi przesady. Kierowca, który zbliżył się do limitu punktów karnych, nie powinien przekraczać prędkości ani o 1 km/h.

Czy oznacza to, że kierowca przekraczający prędkość o 1 km/h zawsze zostanie ukarany? W praktyce wydaje się, że jest to mało możliwe. Abstrahując już od tego, że wskazanie prędkościomierza 1-3 km/h ponad ograniczeniem jest najczęściej zawyżone, sami funkcjonariusze raczej w tak błahych sprawach poprzestaną co najwyżej na pouczeniu, o ile w ogóle zareagują.

Nie oznacza to jednak, że za przekroczenie prędkości o 1 km/h nie można dostać kary. Oczywiście można, chociaż jeżeli ukaranie nastąpi w drodze postępowania mandatowego, to kara nie przekroczy 50 złotych i 2 punktów karnych.