Przeniesienie spółki do Polski jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Można to zrobić nawet online

Firma Technologie Dołącz do dyskusji
Przeniesienie spółki do Polski jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Można to zrobić nawet online

Może się zdarzyć, że cudzoziemiec chciałby przenieść działalność gospodarczą do naszego kraju. Szczególne ułatwienia obejmują obywateli Ukrainy. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest obecnie przeniesienie spółki do Polski drogą elektroniczną za pomocą portalu S24. Potrzebny jest jednak kwalifikowany podpis elektroniczny.

Nowoczesne technologie pozwalają zarejestrować spółkę w Polsce bez wychodzenia z domu i bez wizyty u notariusza

Jakiś czas temu w debacie publicznej przewijał się motyw przeniesienia działalności gospodarczej z Polski do Czech. Co jednak jeśli mielibyśmy do czynienia z sytuacją odwrotną? Nasz kraj jest przecież dla wielu przedsiębiorców atrakcyjnym miejscem. Powodem jest na przykład dostęp do wspólnego rynku Unii Europejskiej. Nie sposób także nie zauważyć, że Polska przyjmuje z otwartymi ramionami firmy, które wycofują się z państw ciemiężonych przez kremlowski reżim i napadniętej przez Rosję Ukrainy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy z 12 marca tego roku zakłada szereg szczególnych ułatwień właśnie dla przedsiębiorców z tego państwa. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce legalnie mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium naszego państwa na tych samych zasadach co Polacy. Jest jeden warunek: taka osoba musi mieć przyznany numer PESEL. Po spełnieniu tego wymogu nie pozostaje nic innego jak wybór formy działalności.

Mniejsi przedsiębiorcy decydują się na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Popularnym wyborem w przypadku dużych firm jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której założenie jest po prostu najszybsze spośród spółek kapitałowych. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5000 zł.

Najprostszym sposobem na dopełnienie wszystkich formalności wydaje się przeniesienie spółki do Polski drogą elektroniczną. Wybór tej metody oszczędza przedsiębiorcy konieczność wizyty w urzędach i korzystania z usług notariusza. Ta metoda jest także zauważalnie tańsza niż tradycyjna rejestracja.  By móc skorzystać z dobrodziejstw drogi elektronicznej potrzebujemy jednak jednego narzędzia: kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Przerwa na reklamę: mSzafir to kwalifikowany podpis elektroniczny, który złożysz bez użycia karty i czytnika. Kwalifikowany podpis elektroniczny złożony w ramach mSzafir jest zgodny z wymaganiami eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu. Więcej informacji -> mszafir.pl


Cyfryzacja administracji i rozwój nowoczesnych technologii umożliwiają dokonywanie czynności z dowolnie wybranego miejsca, nawet za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Samo posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest bardzo przydatne już na etapie prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeniesienie spółki do Polski drogą elektroniczną jest możliwe za pośrednictwem portalu S24

Założenie spółki prawa handlowego z wykorzystaniem Internetu odbywa się w Polsce na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z portalu S24 prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sam proces jest w tym przypadku stosunkowo prosty. Najpierw należy się zarejestrować. Już na tym etapie korzystamy z podpisu elektronicznego, którego należy użyć do podpisania wniosku o rejestrację spółki.

Należy również wygenerować umowę spółki w oparciu o przygotowane formularze, którą następnie będą musieli podpisać wspólnicy. W tym celu nie trzeba udawać się do notariusza. Warto jednak wspomnieć, że korzystanie z gotowego formularza, choć znacząco przyspiesza sprawę, ogranicza również nieco swobodę w kwestii treści umowy. Jak się łatwo domyślić, także do tej czynności niezbędny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny.

Kolejnym etapem będzie opłacenie wkładów pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego. Zarząd spółki podpisuje oświadczenie o dokonaniu tej czynności. Do tego dochodzi lista wspólników z adresami do doręczeń, lista członków zarządu mających reprezentować spółkę i oświadczenia o statusie cudzoziemca.

Koszt samej rejestracji spółki za pośrednictwem portalu S24 powinien się zamknąć w kilkuset złotych. Opłata sądowa wynosi 350 zł, koszt ogłoszenia wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to następne 100 zł. Do tego należy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 5 proc. kapitału zakładowego spółki. Koszt ten ponosi się w ciągu 14 dni od momentu zawarcia umowy spółki. Wnosi się go do właściwego Urzędu Skarbowego. Przeniesienie spółki do Polski drogą elektroniczną przez portal S24 teoretycznie powinno trwać 24 godziny. W praktyce cały proces może zająć 2-3 dni robocze.

Alternatywę dla portalu S24 stanowi rejestracja spółki za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych. Proces jest w tym przypadku dość podobny i również opiera się o systemy teleinformatyczne Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeniesienie spółki do Polski drogą elektroniczną w ten sposób następuje wówczas, gdy umowa spółki została zawarta u notariusza.