Powoli przybywa miejsc, które ograniczają wstępy niezaszczepionym

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (226)
Powoli przybywa miejsc, które ograniczają wstępy niezaszczepionym

Szczepienia przeciwko Covid-19 nigdzie nie są obowiązkowe. Mimo tego przybywa miejsc, do których wstęp mają tylko zaszczepieni. Warto to wiedzieć przed wyjazdem na wakacje.

Wstęp tylko dla zaszczepionych

Gdy w Polsce każda próba rozróżnienia zaszczepionych i niezaszczepionych spotyka się z falą hejtu, w innych krajach przybywa ograniczeń w swobodnym funkcjonowaniu dla niezaszczepionych.

Kilka dni temu władze Abu Dhabi poinformowały, że od 20 sierpnia osoby niezaszczepiona nie będą mogły wejść do centrum handlowego, muzeum, obiektów rekreacyjnych, szkół, uniwersytetów, parków rozrywki, przeszkoli itd… Generalnie niezaszczepieni będą mieli  wstęp tylko do supermarketów i aptek. Wyjątek zrobiono dla osób, które nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych i maja to potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, a także dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia. Dlaczego od 20 sierpnia? Bo do tego czasu wszyscy obywatele tego emiratu powinni zostać zaszczepieni. Na ten moment zaszczepionych jest już ponad 90 procent mieszkańców Abu Dhabi.

Nie zjesz, nie wejdziesz na mecz

Portugalia, Malta i Hiszpania oczekują od turystów, na ten moment, tylko z Wielkiej Brytanii potwierdzenia zaszczepienia albo w przypadku Hiszpanii testu z negatywnym wynikiem. Irlandia, jak podał „The Guardian” wstrzymuje się z pełnym otwarciem gastronomii z powodu panoszącego się wariantu Delta. Bardzo możliwe, według gazety, że zdecyduje się rozwiązanie, w którym tylko zaszczepieni będą mogli wejść do lokalu. Podobnie może być ze wstępami do innych miejsc. Rozmówca „Guardiana” wskazuje, że podobnie zrobiła Dania, Łotwa, Austria, Niemcy i Izrael. Osoby, które niedawno odwiedziły Berlin czy Wiedeń, potwierdzają, że przed wejściem do sklepu odzieżowego czy restauracji proszono je o wylegitymowanie się certyfikatem covidowym.

„Jestem zaszczepiona, ale w weekend nie ściągnęłam sobie jeszcze certyfikatu i nie mogłam kupić w Berlinie butów. Powiedziano mi, że mogę wejść tylko do sklepów z żywnością, chemią i aptek” informuje nasza czytelniczka.

Z kolei Royal Caribbean Group, organizator podróży luksusowymi wycieczkowcami, który niedawno zaczął znów wypływać swoimi statkami  z Florydy zapowiedział, że będzie wymagał od podróżnych w wieku powyżej 12 lat dowodu ubezpieczenia, które pokrywa koszty leczenia, kwarantanny i ewakuacji związanej z Covid-19. Jeśli jesteśmy przy Stanach Zjednoczonych, to drużyna koszykarska New York Knicks poinformowała jeszcze w maju, że jeśli awansują do drugiej rundy play-offów NBA, będą sprzedawać bilety tylko zaszczepionym fanom.

„Energia, którą nasi fani Knicks wnieśli do play-offów, była niesamowita.. To takie chwile, które pokazują nam, co jest możliwe, jeśli wszyscy zostaną zaszczepieni – wszyscy będziemy mogli wrócić do robienia tego, co kochamy” powiedział CBS David Hopkinson, wiceprezes, MSG Sports i prezes Team Business Operations.

Jeśli jesteś zaszczepiony, warto mieć przy sobie certyfikat covidowy. Być może na jedną imprezę czy do jednego sklepu nie wejdziesz, a do innego już tak, ale po co tracić czas na szukanie? Jeśli nie jesteś zaszczepiony, miej świadomość niespodziewanych ograniczeń.