Pudzian nie złamał prawa na Facebooku – prokuratura potwierdziła wnioski z naszej analizy

Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (521)
Pudzian nie złamał prawa na Facebooku – prokuratura potwierdziła wnioski z naszej analizy

Sprawę wpisu Mariusza Pudzianowskiego na Facebooku w zakresie możliwości popełnienia przez niego przestępstwa analizowaliśmy na Bezprawniku 10.02.2016 r. Prokuratura potwierdziła nasze stanowisko, Pudzian nie złamał prawa.

Dla przypomnienia we wpisie ,,Czy Pudzian popełnił przestępstwo? Analizujemy wpis strongmana na Facebooku od strony prawnej” zajęliśmy stanowisko, że Pudzian swymi wpisami nie wypełnił znamion przestępstwa, w szczególności z art. 257 kodeksu karnego.

Pudzian nie złamał prawa

Dla przypomnienia, pod zdjęciem z kijem bejsbolowym strongman wskazał, że będzie dokonywał „przyśpieszonej nauki asymilacji” imigrantów i przy okazji nazwał ich „ludzkimi śmieciami”.

Decyzja Prokuratury w tak głośnej i medialnej sprawie stanowi również pewnego rodzaju wskazówkę w zakresie formułowania wpisów w Internecie. Nie jest bowiem tak, że każdy wpis nacechowany negatywnie w stosunku do pewnej grupy nie stanowi przestępstwa. Jednakże tak jak wskazaliśmy to w poście w przedmiotowej sprawie działanie strongmana nie stanowiło naruszenia przepisów prawa.

Prokuratura w ocenie autora wywiązała się ze swego zadania i ustanowiła pewne granice ,,rozsądku”.

I bardzo dobrze. Prawa do wolności słowa i wolności wypowiedzi, w szczególności w Internecie nie powinno być nadmiernie ograniczane.

Przenosząc powyższe na realia sprawy w mojej ocenie Mariusz Pudzianowski nie popełnił przedmiotowego przestępstwa, gdyż w szczególności ciężko stwierdzić by groził danej grupie osób. Niewątpliwie kij bejsbolowy wielu z nas kojarzy się nie ze sportem, lecz ulicznymi walkami jednakże nie należy w tym zakresie popadać w skrajność. Można więc uznać, że przyspieszona nauka asymilacji w intencji Pudziana miała odbyć się poprzez wspólne zajęcia sportowe.

Poważnie zaś, w mojej ocenie zamieszczenie zdjęcia z kijem bejsbolowym oraz użycie zwrotu, który nie jest w świetle kontekstu sytuacyjnego jednoznaczny, nie może samo w sobie przesądzać o tym, że wyrażono groźbę. Niejednoznaczny zwrot ,,przyspieszona nauka asymilacji” może być bowiem interpretowany różnie, w zależności od odbiorcy.

– pisaliśmy przed miesiącem we wpisie Czy Pudzian popełnił przestępstwo? Analizujemy wpis strongmana na Facebooku od strony prawnej

Można zadać sobie kolejne pytanie, czy zawiadamiającemu może grozić za przedmiotowe zawiadomienie jakaś odpowiedzialność? Postaram się napisać o tym przy okazji kolejnego wpisu.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.