Realizacja czeku z USA wydawałaby się prostą sprawą. W końcu to nasz najważniejszy sojusznik. Dolar jest najpopularniejszą walutą świata. Nic prostszego. Rzeczywistość jest jednak brutalna.
Stany Zjednoczone Ameryki mają w porównaniu do Polski trochę bardziej przestarzały system bankowy. Gdy my dyskutujemy o zmianach w systemie Elixir, oni czekają kilka dni na przelew. W ich strukturze bankowej ważnym środkiem płatniczym nadal pozostaje czek. Tak, dobrze przeczytaliście. W Ameryce ludzie nadal wręczają sobie kawałek papieru. Zupełnie jak wynalazcy czeku – arabscy kupcy w IX wieku, których czeki realizował bank w Bagdadzie. O tym jak bardzo archaiczną formą płatności jest czek, niech świadczy fakt, że polska ustawa prawo czekowe pochodzi z 28 kwietnia 1936 roku. Z racji tego, że ten środek płatniczy tak naprawdę nigdy się dobrze nie przyjął w Polsce, przedstawimy trochę teorii.
Realizacja czeku z USA a prawo czekowe
Czek to papier wartościowy, który został sporządzony przez wystawcę, który zawiera polecenie wypłaty określonej na nim sumy pieniędzy okazicielowi lub osobie imiennie wskazanej na czeku. Wystawca czeku w polskim prawie to trasant, natomiast odbiorca to remitent. Bank, który realizuje czek to trasat. Generalnie czek to forma płatności bezgotówkowej. U nas w kraju za transakcje bezgotówkowe zazwyczaj uważamy przelewy, transakcje kartą. Jeżeli kogoś spytamy na ulicy, jakie zna formy transakcji bezgotówkowej, to mało kto wymieni czek. A Amerykanie nadal się nimi posługują. Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba mieszkająca w Polsce otrzymuje wynagrodzenie w formie czeku. Nie wie gdzie może zrealizować taki czek, więc szuka w internecie odpowiedzi. Pomożemy jej w tym. Poniżej przedstawiamy listę banków, w których możliwa jest realizacja czeku z USA.
1.
2.
3.
4.
To nie błąd w wyświetlaniu treści- realizacja czeku z USA nie jest możliwa w Polsce
Stany Zjednoczone to nasz największy sojusznik, a przynajmniej taką narrację lubią przedstawiać rządzący. Właśnie kupiliśmy od nich samoloty F-35 dla polskiego wojska bez offsetu. Gdy jakiś podatek nie podoba się Amerykanom, bardzo sprawnie piszą listy, żeby go jednak nie wprowadzać – tak było w przypadku opłaty miedziowej. Posuwają się nawet do tego, że dziękują za to, że nie będzie podatku cyfrowego – i to zanim zapadła oficjalna decyzja. A jednak pomimo tych licznych uprzejmości nikt nie pomyślał o tym, że czeki amerykańskich banków nie cieszą się w Polsce odpowiednim szacunkiem. Jeszcze do zeszłego roku czeki były realizowane tylko w jednym banku – w Pekao S.A. Jednak w czasie wizyty w placówce dowiemy się, że niestety realizacja czeku z USA nie jest możliwa. Od niedawna amerykański czek pozostaje w Polsce bezwartościowym papierkiem. A kiedyś mówiono, że czeki to wyraz zaufania jednej strony transakcji do drugiej. Widocznie już nie ufamy bankom naszych sojuszników.
Gdzie możliwa jest realizacja czeku z USA?
Aby go zrealizować należy wyjechać z kraju, czy to na Ukrainę, czy do Niemiec. Tam nie napotkamy żadnych trudności z ich realizacją. Należy tylko pamiętać o obowiązku zgłoszenia przewożonych dewiz do Straży Granicznej lub organom celnym. Obowiązek dotyczy nas jeżeli przewozimy je w gotówce w kwocie wyższej niż 10 000 euro. Jeżeli mamy taką możliwość możemy poinformować wystawcę czeku o zaistniałym problemie z jego realizacją, a następnie poprosić o przelew na rachunek bankowy. Czek możemy zostawić sobie na pamiątkę, by pokazywać wnukom jak kiedyś funkcjonował system transakcyjny w USA. A w Polsce już nawet w kościołach można realizować transakcje bezgotówkowe.