Od poniedziałku 16- i 17-latkowie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. O ile pozwolą im rodzice

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (7)
Od poniedziałku 16- i 17-latkowie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. O ile pozwolą im rodzice

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jeszcze w piątek wieczorem ma zostać podpisane kolejne rozporządzenie covidowe. Przewiduje ono między innymi rozpoczęcie szczepień młodzieży. Rejestracja 16-latków i 17-latków rozpocznie się już od poniedziałku.

Nastolatki będą musiały uzyskać zgodę opiekuna prawnego na szczepienie

Akcja szczepień już od poniedziałku obejmie także osoby niepełnoletnie. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że jeszcze w piątek wieczorem dojdzie do podpisania nowego rozporządzenia. Umożliwi ona szczepienie przeciwko Covid-19 młodzieży urodzonej w roku 2004 i 2005.

Rejestracja 16-latków i 17-latków rozpocznie się w poniedziałek 17 maja. Osoby niepełnoletnie będą musiały uzyskać zgodę swojego opiekuna prawnego. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia wprowadzi nowy wzór formularza rejestracyjnego zawierający rubrykę na zgodę rodzica lub opiekuna. Na samo szczepienie niepełnoletni pacjenci będą jednak mogli przyjść sami.

Takie rozwiązanie może stwarzać pewne problemy w sytuacji, gdy nastolatek chciałby się zaszczepić, ale jego rodzice mają antyszczepionkowe poglądy. Wynika to z całkowicie dobrowolnego charakteru szczepień. Trudno byłoby sobie wyobrazić w takim przypadku lekceważenie przez państwo woli opiekunów prawnych.

Równocześnie rządzący zamierzają przeprowadzić kampanię edukacyjną zachęcającą młodych ludzi do szczepienia. Pomysł jest o tyle dobry, że to między innymi w tej grupie wiekowej znajdziemy sporo osób, które nie chcą się szczepić. Nie wynika to może z nadreprezentacji antyszczepionkowców wśród młodych, lecz z przekonania że koronawirus im nie zagraża. Niestety, od pojawienia się wariantu brytyjskiego Covid-19 atakuje coraz to młodsze osoby.

Nic nie stało na przeszkodzie, by rejestracja 16-latków i 17-latków zaczęła się już od początku tego tygodnia

Te dwa roczniki otrzymają szczepionkę mRNA wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech. Jedynie ona posiada ważne zezwolenie na stosowanie u osób w wieku od 16 lat. Warto przy tym zauważyć, że taki stan rzeczy trwa już od dłuższego czasu. Firmy starają się obecnie o zatwierdzenie jej stosowania także w przypadku nawet 12-latków.

Dlatego dziwi, że rejestracja 16-latków zacznie się dopiero teraz. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę silną wolę rządzących do posłania wszystkich uczniów z powrotem do szkół choćby na sam koniec roku szkolnego. O takiej możliwości dopiero w środę wspomniał premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem nic nie stało na przeszkodzie, by rejestracja 17-latków zaczęła się, zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, już w poniedziałek 10 maja a 16-latków następnego dnia.

Tym niemniej cieszy, że program szczepień obejmie także nastolatków. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzącym uda się ich przekonać do zaszczepienia się. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ambitne plany osiągnięcia odporności populacyjnej na poziomie 70-80 proc. we wrześniu. W końcu jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia, unikniemy czwartej fali koronawrusa, kolejnych lockdownów i dalszej recesji. Szybka rejestracja 16-latków i 17-latków, oraz późniejsze zaszczepienie ich bez zbędnej zwłoki, mogą przybliżyć nas nieco do osiągnięcia tego celu.