Została wznowiona rejestracja na szczepienia dla grupy 40-59 lat, które wcześniej wypełniły formularz zainteresowania szczepieniem. Lepiej jednak rejestrować się poprzez infolinię lub SMS-em – Internetowe Konto Pacjenta jest obecnie oblegane.
Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 wznowiona dla grupy 40-59 lat
W nocy ze środy na czwartek niespodziewanie ruszyły zapisy na szczepienia dla grupy 40+. Mowa o osobach, które jeszcze w styczniu wypełniły formularz zainteresowania szczepieniem w najszybszym możliwym terminie.
Rząd praktycznie nie komunikował wcześniej otwarcia zapisów dla nowej grupy. Wczoraj rano szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczył, że to efekt zwolnienia zapisów dla grupy 60+ i dodatkowej dostawy szczepionek – m.in. Pfizera. Szybko okazało się jednak, że czterdziestolatkowie „wyprzedzili” w rejestracji osoby 50-59 lat i otrzymali terminy już na kwiecień. Później szef KPRM tłumaczył, że to „błąd systemu”, który miał rejestrować czterdziestolatków na drugą połowę maja. W związku z tym rejestrację tymczasowo zawieszono. Michał Dworczyk zapowiedział również, że osoby 40+ będą mieć anulowane kwietniowe terminy i zostaną przeniesione na maj. W nocy faktycznie część osób otrzymało wiadomość o anulowaniu terminu szczepienia. Do nich ma oddzwonić konsultant, proponując majowy termin.
Dziś rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla grupy 40-59 lat ruszyła ponownie. Jest możliwa dla tych, którzy wczoraj nie zdążyli się zarejestrować i dla tych, którym termin anulowano.
Rejestracja elektroniczna jest jednak w tym momencie praktycznie niemożliwa – serwis pacjent.gov.pl przeżywa prawdziwe oblężenie, co potwierdza zresztą szef KPRM. Lepszym rozwiązaniem jest próba dodzwonienia się na infolinię (989). Oprócz imienia i nazwiska należy podać również nr PESEL. Alternatywnym rozwiązaniem jest rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 przez SMS-a. Na numer 880 333 333 należy wysłać wiadomość o treści „SzczepimySie”. Automat powinien poprosić o numer PESEL osoby, która ma mieć umówiony termin na szczepienie, a w następnej wiadomości – o kod miejsca zamieszkania. Jeśli system odnotuje wolne miejsca na szczepienie w pobliżu, poda datę i miejsce szczepienia – które można zaakceptować lub odrzucić (należy zrobić to w ciągu 5 minut od otrzymania wiadomości, by nie przerwać procesu rejestracji).
Osoby chcące umówić się na szczepienie muszą jednak przygotować się na liczne problemy techniczne. Mogą one wystąpić także w przypadku próby rejestracji przez infolinię.
Osoby, które już się zapisały wcześniej (grupa 60+) może próbować przełożyć termin szczepienia na wcześniejszy
Z kolei osoby z grupy 60+, których rejestracja na szczepienia była otwarta wcześniej, a są zapisane np. na czerwiec, mogą próbować dodzwonić się na infolinię i przełożyć termin szczepienia na wcześniejszy (jeśli będą wolne miejsca).
Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla grupy 40-59 lat nie zmienia wcześniejszego harmonogramu zapisów
Co ważne, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, 12 kwietnia mają ruszyć zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od 1962. Każdy rocznik będzie miał „swój” dzień na rejestrację. 24 kwietnia zarejestruje się ostatni rocznik „w tej turze” – czyli 1973. Zarejestrować się będą mogły też osoby, które wcześniej nie złożyły formularza.
Należy jednocześnie pamiętać, że nie oznacza to, że jeżeli np. rocznik ’62 nie zarejestrował się 12 kwietnia, to bezpowrotnie straci taką możliwość – będzie mieć ją nadal (w dowolnej chwili). Chodzi wyłącznie o zapewnienie „okienka” dla kolejnych roczników i tym samym zmniejszenia obłożenia infolinii i serwera pacjent.gov.pl.