Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 rusza 15 stycznia. Część osób będzie mogło wypełnić jednak tylko formularz

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (4)
Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 rusza 15 stycznia. Część osób będzie mogło wypełnić jednak tylko formularz

Już jakiś czas temu, przy ujawnianiu kolejnych szczegółów Narodowego Programu Szczepień, rządzący podali że od 15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienie. Kto jednak faktycznie będzie mógł z niej skorzystać?

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19. Ale na razie skorzysta niewielu

Narodowy Program Szczepień już ruszył – na razie zaszczepić się mogą osoby z tzw. grupy 0, czyli głównie – osoby pracujące w ochronie zdrowia (ale też np. studenci uczelni medycznych). 15 stycznia ruszy z kolei rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19. Jak jednak potwierdza rzecznik MZ, w styczniu zgłosić się na szczepienie będą mogły jedynie osoby z grupy 1 – czyli m.in. osoby starsze, ale też np. nauczyciele. Ci ostatni mają być też testowani między 11 a 15 stycznia – tak, by uczniowie wrócili do szkół po feriach (przynajmniej ci najmłodsi).

Jak będzie przebiegać sama rejestracja? Skierowania dla osób z grupy 1 mają być generowane automatycznie, na podstawie numeru PESEL (osoby starsze) lub zawodu (w grupie 1 znajdują się, oprócz nauczycieli, także funkcjonariusze). Tym samym zgłaszanie się do lekarza POZ po skierowanie nie będzie konieczne. Osoby z grupy 1, które zadzwonią 15 stycznia na infolinię w celu rejestracji, zostaną jedynie poproszone o podanie numeru PESEL.

Podczas tej rozmowy osoby z 1 grupy będą mogły wskazać punkt szczepień, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania, a także interesujący ich termin. Co istotne, rejestracja będzie od razu dotyczyła dwóch terminów szczepień. Z kolei informacja o rozmieszczeniu punktów szczepień ma być dostępna na początku stycznia – i prawdopodobnie zostanie podana na rządowej stronie.

Ważne jest również to, że aby zarejestrować się na szczepienie, nie trzeba wcale dzwonić na infolinię – rejestracji można dokonać też w punkcie szczepień czy za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Po zapisaniu się na szczepienie wysyłany będzie SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowanym szczepieniem – przypomnienie o terminie.

Co z rejestracją na szczepienie dla pozostałych osób?

Pojawia się jednak w tym momencie pytanie – jak będzie przebiegać rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób spoza grupy 1 i 2? Na razie nie wiadomo, kiedy zainteresowani będą mogli umówić się na konkretny termin, jednak, jak podaje rzecznik MZ, już w styczniu dostępne będą dla nich specjalne formularze, za pomocą których zgłoszą chęć szczepienia. To prawdopodobnie pozwoli oszacować, ile osób jest zainteresowanych szczepionką, a co za tym idzie – umożliwi opracowanie całej logistyki.