Rodziny wielodzietne można zwolnić z opłaty za wywóz śmieci

Państwo dołącz do dyskusji (15) 30.10.2015
Rodziny wielodzietne można zwolnić z opłaty za wywóz śmieci

Maciej Lewczuk

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki czemu rodziny wielodzietne można zwolnić z opłaty za wywóz śmieci.

Gospodarka odpadami ciągle wywołuje dyskusje wśród ludzi. Czasem dotyczy to częstotliwości wywozu śmieci, konieczności segregacji, ceny za wywóz, problemy z wywozem zużytych sprzętów RTV i AGD. Dnia 27.10.2015 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki czemu rodziny wielodzietne można zwolnić z opłaty za wywóz śmieci.

Wielodzietne rodziny zmagają się z wieloma problemami. Najczęściej są to sprawy związane z finansami. Wyżywienie, ubranie, środki czystości, przybory szkolne, dojazd do szkoły i tym podobne sprawy mocno obciążają rodziców. Niektóre rodziny radzą sobie nieźle, bo obydwoje rodzice pracują, zarabiają wystarczająco, a dodatkowo mają czas na opiekę i zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Bywają jednak takie wielodzietne rodziny, w których pieniądze są problemem. Na wiele wcześniej wymienionych spraw brakuje i oszczędzają na czym tylko się da. Zwracają się do opieki społecznej po pomoc. Często takie rodziny objęte są patronatem różnych fundacji. Pomagają im także osoby niespokrewnione, sąsiedzi, przyjaciele.

Teraz okazuje się, że Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki czemu rodziny wielodzietne można zwolnić z opłat za wywóz śmieci. Może nie jest to zbyt wielka ulga, ale w wielu przypadkach każde pieniądze są na wagę złota.

O tym, czy dana rodzina będzie zwolniona z opłat, spoczywa na samorządach. Co ważne, o zwolnienie z opłaty za wywóz śmieci rodziny wielodzietne mogą się zwracać do samorządów niezależnie od ich statusu materialnego. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z uchwałami samorządów, gospodarką odpadami, a także sprawami dotyczącymi Karty Dużej Rodziny i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com