Premier zapowiedział rozszerzony Polski Ład i dodatkowe rozwiązania. Wśród nich dofinansowanie psychiatrii dziecięcej i walkę z betonozą

Codzienne Państwo Dołącz do dyskusji (89)
Premier zapowiedział rozszerzony Polski Ład i dodatkowe rozwiązania. Wśród nich dofinansowanie psychiatrii dziecięcej i walkę z betonozą

Jak się okazuje, rządzący zamierzają poszerzyć Polski Ład o kolejne działania – być może starając się przykryć fakt, że ostatecznie wiele pierwotnych propozycji zostało radykalnie zmienionych. Rozszerzony Polski Ład to m.in. koniec z betonozą i dofinansowanie psychiatrii. 

Dofinansowanie psychiatrii i koniec z betonozą. Co przewiduje rozszerzony Polski Ład?

Jak na dzisiejszej konferencji stwierdził premier Morawiecki, „Polska dzięki Polskiemu Ładowi ma stać się najlepszym do życia krajem w Europie”. Najwyraźniej jednak sami rządzący uznali, że proponowane wcześniej rozwiązania są niewystarczające, a w dodatku – niespecjalnie zdobyły one uznanie potencjalnych wyborców. Prawdopodobnie z tego powodu rząd chce rozszerzyć Polski Ład o kilka dodatkowych rozwiązań.

Dwa z pięciu nowych rozwiązań są związane z ochroną zdrowia – przy czym jedno z nich nie jest specjalnie nowe, bo zakłada zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, a co za tym idzie – na wynagrodzenia osób pracujących w tej branży. Premier zapowiedział zresztą debatę o pensjach – i „doprowadzenie jej do końca”. Są to jednak – ponownie – dość mgliste zapewnienia w obliczu narastających strajków i protestów.

Drugie rozwiązanie związane z ochroną zdrowia zasługuje już jednak na większą uwagę. Szef rządu zapowiedział, że większe środki zostaną przeznaczone na psychiatrię i psychologię dziecięcą. Sfinansowane będą m.in. nowe ośrodki – w tym lecznicze i doradztwa. Premier zapowiedział też rozwój wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkołach. To ważny postulat – zwłaszcza, że sytuacja w psychiatrii dziecięcej jest dramatyczna, także pod kątem finansowym. Inna sprawa, że zwiększenie środków na psychologię i psychiatrię dziecięcą rządzący zapowiedzieli już jakiś czas temu – zaraz po tym, jak odrzucono poprawkę do budżetu (autorstwa opozycji), która miała zwiększyć nakłady na ten cel o 80 mln zł.

Kolejnym rozwiązaniem zapowiedzianym przez premiera jest walka z betonozą poprzez program zazieleniania polskich miast. Jak twierdzi premier, „musi być więcej zieleni”, a proces betonowania miejskich rynków i ryneczków trzeba „uporządkować”. Nie wiadomo jednak do końca, jak rządzący chcą to zrobić na poziomie centralnym – i czy zamierzają narzucać samorządom określone działania, czy też wspierać je finansowo przy rozbudowywaniu miejskiej zieleni.

Przebudowa ubezpieczeń rolniczych i druga edycja programu inwestycji strategicznych

Rozszerzony Polski Ład ma zawierać jeszcze dwa dodatkowe rozwiązania. Czyli – przebudowę ubezpieczeń rolniczych oraz wprowadzenie drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia rolnicze, to premier zapowiedział nowy system rekompensat – w oparciu o nowy system ubezpieczeń. Jak stwierdził, „obok składek rolniczych, w ogromnym stopniu wejdzie państwo polskie”. Szczegóły rozwiązania mają zostać zaprezentowane na początku października.

Czy rozwiązania można uznać za przełomowe? Niespecjalnie – chociaż na pewno dobrą wiadomością jest zapowiedź realnego dofinansowania psychiatrii i psychologii dziecięcej. Reszta obietnic jest na razie dość mglista. Z kolei druga edycja rządowego programu inwestycyjnego nie jest specjalnym zaskoczeniem. Z tego względu rozszerzony Polski Ład można po prostu potraktować jak próbę ratowania wizerunku sztandarowego programu rządu.