Rząd chce wynajmować Polakom mieszkania. A my wszyscy możemy zostać inwestorami tego projektu

Biznes Nieruchomości dołącz do dyskusji (19) 08.10.2018
Rząd chce wynajmować Polakom mieszkania. A my wszyscy możemy zostać inwestorami tego projektu

Justyna Bieniek

Rząd zamierza powołać nową spółkę, która nie dość, że będzie notowana na giełdzie, będzie wypłacała dywidendy, to dodatkowo będzie wynajmować Polakom mieszkania. Pomimo licznych obietnic tzw. polskie REIT-y chyba jednak nie będę tak atrakcyjne, jak ich zagraniczne odpowiedniki.

FINN projekt ustawy

REIT to działające na całym świecie fundusze inwestycyjne lub spółki specjalnego przeznaczenia, zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości komercyjne przeznaczone na wynajem. Cieszą się dość sporą popularnością w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, a swoja atrakcyjność zawdzięczają przyznanym przez państwo preferencjom podatkowym. To właśnie na ich działalności mają być wzorowane założenia ustawy FINN – polskim odpowiedniku REIT-ów.

REIT – F.I.N.N

Zgodnie z podanymi założeniami projektu ustawy, ma ona wprowadzić na polski rynek spółkę inwestującą w najem nieruchomości, która ma stać się dość znaczącym uzupełnieniem rządowego programu Mieszkanie plus. Ustawa o firmach inwestujących w najem nieruchomości (F.I.N.N) ma wejść w życie już w styczniu 2019 roku. Założenia są dość doniosłe. Spółka ma być notowana na giełdzie, jej kapitał ma wynieś przynajmniej 50 mln zł, a przychody będą uzyskiwane z wynajmu co najmniej 5 nieruchomości. Do tego ma regularnie wypłacać dywidendę, a jej działalność ma znacząco wpłynąć na rozwój budownictwa czynszowego w Polsce oraz dostarczyć zastrzyku gotówki dla tego typu inwestycji.

FINN ryzykowna inwestycja

Zachwytu nad pomysłem nie podzielają eksperci, a negatywne głosy pojawiają się już od paru miesięcy. Z punktu widzenia inwestora spółka F.I.N.N ma jeden znaczący mankament – praktycznie zerowa dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Świetnie radzące sobie na rynku REIT-y swoją atrakcyjność zawdzięczają zróżnicowaniu w rodzajach inwestycji, z których obiekty mieszkalne stanowią niewielki odsetek. Spółki inwestują w nieruchomości o różnym przeznaczeniu od magazynów, przez obiekty handlowe i biurowe, na mieszkaniowym kończąc. Zgodnie z założeniami projektu ustawy, FINN będzie miał możliwość inwestowania tylko w nieruchomości mieszkaniowe, a to stanowi spore i ryzykowne ograniczenia. Tylko w zróżnicowanym modelu projekt będzie miał szanse na stanie się atrakcyjnym i co najważniejsze zyskowną inwestycją.