Rząd chce zwolnić dzieci powracające z zagranicy z kwarantanny

Dobre wiadomości Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji (137)
Rząd chce zwolnić dzieci powracające z zagranicy z kwarantanny

Obowiązkowa kwarantanna dla dzieci albo test, to dla ich rodziców kłopot. Jeśli sami są zaszczepieni i mają certyfikat covidowy, po powrocie z zagranicznych wakacji nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków. Rząd ma tego świadomość i chciałby ułatwić rodzinne wyjazdy.

Zwolnią dzieci z kwarantanny

Jak podało radio RMF, najprawdopodobniej od 26 czerwca, zmienią się przepisy, regulujące powroty z zagranicy najmłodszych dzieci, do 12 lat. Starsze można szczepić więc tu żadnych zmian oczekiwać nie należy. Sposobem na uniknięcie kwarantanny i testowania jest zaszczepienie dziecka. Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które teraz konsultuje z innymi resortami. Jeśli nie będzie sprzeciwu i młodsze dzieci zostaną zwolnione z kwarantanny, to ułatwi to, rodzicom podejmowanie decyzji o kierunku swoich wakacyjnych podróży oraz na pewno ucieszy touroperatorów i biura podróży.

Nawet kiedy pojawią się zapowiadane ułatwienia, przed podróżą warto, by rodzice dowiedzieli się, jakie wymogi wjazdu dla dzieci ma kraj, do którego się wybierają. Wyjeżdżający z biurem podróży mają łatwiej, ponieważ najpewniej otrzymają wszystkie ważne informacje od organizatora czy sprzedawcy wyjazdu. Jednak bardzo wiele osób podróżuje samodzielnie i dlatego lepiej wcześniej dowiedzieć się czy dziecko powinno mieć zrobiony test wjeżdżając do kraju, w którym planujemy wakacje. Każdy kraj decyduje sam. Jedno jest pewne, jeśli podróżujemy po UE, wynik testu jest ważny przez 48 godzin.

Trzeba o tym pamiętać, wykonując dziecku test. Negatywny wynik testu dziecka można będzie pobrać wraz ze swoim certyfikatem covidowym. Jak już pisaliśmy wcześniej Unijne Certyfikaty Covidowe są dostępne dla zaszczepionych, już pierwszą dawką, a także  dla osób z negatywnym wynikiem testu i ozdrowieńców w Internetowym Koncie Pacjenta. UCC może mieć formę elektroniczną lub papierową. Można też poprosić o wydruk w punkcie szczepień lub u w przypadku ozdrowieńców u lekarza rodzinnego. W zależności czy UCC dostajemy z powodu szczepienia, przechorowania Covid czy testu, różny jest termin jego ważności. Od 48 godzin do roku. Certyfikat jest bezpłatny.

UCC mają obowiązywać od 1 lipca. Tak, jak teraz, tak i po tej dacie mogą być jakieś różnice w wymaganiach stawianych turystom przez kraje UE.  Dlatego warto warto przed wyjazdem zajrzeć na stronę https://reopen.europa.eu/pl/. Sprawdzimy tam aktualnie obowiązujące reguły w poszczególnych państwach członkowskich.