14-latka zabiła się przez komentarze w internecie. Rodzice zaprosili ich autorów na jej pogrzeb

Gorące tematy Technologie Zagranica Dołącz do dyskusji (384)
14-latka zabiła się przez komentarze w internecie. Rodzice zaprosili ich autorów na jej pogrzeb

O tym, że internetowy hejt może mieć tragiczne skutki, wiemy od dawna. Nowy sposób na walkę z nim ma ojciec 14-letniej dziewczynki, która niedawno odebrała sobie życie. Tata dziecięcej modelki Amy „Dolly” Everett z Australii zaprasza wszystkich hejterów na pogrzeb. Przyjdą? 

14-latka popełniła samobójstwo przez komentarze w internecie

14-latka była niegdyś twarzą kampanii reklamowej firmy Akubra, która wytwarza kowbojskie kapelusze. W Polsce firma nie jest zbyt znana, lecz w Australii to kultowa marka. Niedawno Amy Everett stała ofiarą hejterów – być może z powodu zdjęć dla firmy Akubra, choć nie zostało to potwierdzone. Nie wiadomo też, co i gdzie pisali internetowi hejterzy, że nastolatka zdecydowała się na tak desperacki krok. Rodzice stwierdzili, że nie chcą publicznie ujawniać takich informacji. Nie wiemy również, w jaki sposób nastoletnia Amy popełniła samobójstwo.

Tick Everett, ojciec Amy, powiedział tylko, że jego córka chciała „uwolnić się od zła, które jest na tym świecie”. Ale Tick Everett postanowił zrobić coś jeszcze. Zaapelował w swoim wpisie na Facebooku do hejterów swojej córki, aby przyszli na pogrzeb.

– Jeśli jedna z tych osób, które nieustannie dokuczały mojej córce, czyta ten post, to mam apel. Niech taka osoba przyjdzie na pogrzeb i na własne oczy przekona się, jak wielkie jest zło, które uczyniła – napisał ojciec.

Tick Everett ma też nadzieję, że śmierć jego córki nie pójdzie na marne i że dzięki jego reakcji będzie można zapobiec innym samobójstwo. Na całą sytuację zareagowała też firma Akubra. Na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku ustawiła fotografię małej Amy w kapeluszu i zaapelowała w specjalnym wpisie, by zawsze reagować na hejt w sieci.

Samobójstwa przez hejterów

To oczywiście nie jest pierwsza sytuacja, gdy ofiara internetowego hejtu decyduje się na samobójstwo. Zdarza się to również i w Polsce. Na przykład pod koniec 2016 roku w Giżycku 13-letnia Wiktoria popełniła samobójstwo, natomiast jej 15-letni kolega próbował targnąć się na swoje życie. Przyczyną były ponoć również internetowe komentarze. Powstało wiele inicjatyw przeciw hejtowi w sieci. Interesującym przykładem jest chociażby polski Hejt Stop. Na stronie projektu można łatwo i szybko opisać przykład mowy nienawiści, a działacze stowarzyszenia Projekt:Polska zajmą się profesjonalnie sprawą i sprawdzą, czy dany wpis łamie prawo.

Jednak reakcja taty Amy Everett może być jeszcze skuteczniejsza. Choć trudno oczekiwać, by któryś z autorów hejtu faktycznie pojawił się na ceremonii pogrzebowej, to rozgłos, który dzięki temu spowodował Tick Everett może sprawi, że ktoś się wstrzyma z agresywnymi i krzywdzącymi komentarzami.

Fot.: profil firmy Akubra na Facebooku