14-latka zabiła się przez komentarze w internecie. Rodzice zaprosili ich autorów na jej pogrzeb

Gorące tematy Technologie Zagranica dołącz do dyskusji (221) 12.01.2018
14-latka zabiła się przez komentarze w internecie. Rodzice zaprosili ich autorów na jej pogrzeb

Mateusz Madejski

O tym, że internetowy hejt może mieć tragiczne skutki, wiemy od dawna. Nowy sposób na walkę z nim ma ojciec 14-letniej dziewczynki, która niedawno odebrała sobie życie. Tata dziecięcej modelki Amy „Dolly” Everett z Australii zaprasza wszystkich hejterów na pogrzeb. Przyjdą? 

14-latka popełniła samobójstwo przez komentarze w internecie

14-latka była niegdyś twarzą kampanii reklamowej firmy Akubra, która wytwarza kowbojskie kapelusze. W Polsce firma nie jest zbyt znana, lecz w Australii to kultowa marka. Niedawno Amy Everett stała ofiarą hejterów – być może z powodu zdjęć dla firmy Akubra, choć nie zostało to potwierdzone. Nie wiadomo też, co i gdzie pisali internetowi hejterzy, że nastolatka zdecydowała się na tak desperacki krok. Rodzice stwierdzili, że nie chcą publicznie ujawniać takich informacji. Nie wiemy również, w jaki sposób nastoletnia Amy popełniła samobójstwo.

Tick Everett, ojciec Amy, powiedział tylko, że jego córka chciała „uwolnić się od zła, które jest na tym świecie”. Ale Tick Everett postanowił zrobić coś jeszcze. Zaapelował w swoim wpisie na Facebooku do hejterów swojej córki, aby przyszli na pogrzeb.

– Jeśli jedna z tych osób, które nieustannie dokuczały mojej córce, czyta ten post, to mam apel. Niech taka osoba przyjdzie na pogrzeb i na własne oczy przekona się, jak wielkie jest zło, które uczyniła – napisał ojciec.

Tick Everett ma też nadzieję, że śmierć jego córki nie pójdzie na marne i że dzięki jego reakcji będzie można zapobiec innym samobójstwo. Na całą sytuację zareagowała też firma Akubra. Na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku ustawiła fotografię małej Amy w kapeluszu i zaapelowała w specjalnym wpisie, by zawsze reagować na hejt w sieci.

Samobójstwa przez hejterów

To oczywiście nie jest pierwsza sytuacja, gdy ofiara internetowego hejtu decyduje się na samobójstwo. Zdarza się to również i w Polsce. Na przykład pod koniec 2016 roku w Giżycku 13-letnia Wiktoria popełniła samobójstwo, natomiast jej 15-letni kolega próbował targnąć się na swoje życie. Przyczyną były ponoć również internetowe komentarze. Powstało wiele inicjatyw przeciw hejtowi w sieci. Interesującym przykładem jest chociażby polski Hejt Stop. Na stronie projektu można łatwo i szybko opisać przykład mowy nienawiści, a działacze stowarzyszenia Projekt:Polska zajmą się profesjonalnie sprawą i sprawdzą, czy dany wpis łamie prawo.

Jednak reakcja taty Amy Everett może być jeszcze skuteczniejsza. Choć trudno oczekiwać, by któryś z autorów hejtu faktycznie pojawił się na ceremonii pogrzebowej, to rozgłos, który dzięki temu spowodował Tick Everett może sprawi, że ktoś się wstrzyma z agresywnymi i krzywdzącymi komentarzami.

Fot.: profil firmy Akubra na Facebooku

221 odpowiedzi na “14-latka zabiła się przez komentarze w internecie. Rodzice zaprosili ich autorów na jej pogrzeb”

 1. Myślę, że to daleko idące uproszczenie. Ciężko uwierzyć, że internetowe komentarze – choćby najbardziej ordynarne – mogą być jedynym powodem samobójstwa. Jestem przekonany, że w takich sytuacjach powodów jest znacznie więcej i dopiero one łącznie pchają człowieka do takiego czynu.

   • Mówienie, że to nie ta dziewczynka odpowiada za swoją śmierć tylko ktoś inny z sieci, stwarza pożywkę dla kolejnych samobójców, którzy mogą liczyć na bycie męczennikiem po śmierci. Czym więcej o tym mówią media tym więcej w przyszłości samobójców liczących na pośmiertną sławę, przecież to oczywiste.

     • Samobójstwo przeważnie jest próbą pokazania jak jest mi źle, dlatego tak wiele jest nieudanych prób, wiem to od mojego przyjaciela uratowanego przez babcie gdy był nastolatkiem. Dlatego nie można stawiać samobójców na piedestał, biednych skrzywdzonych przez los. Ale media mają to gdzieś liczy się sensacja.

     • wołanie o pomoc poprzez próbę samobójstwa to jedno i tu masz racje ale ty piszesz o chęci bycia męczennikiem poprzez samobójstwo??!!

     • Ale ty poruszyłes kwestie męczenników to pod tym artykułem?
      A myślisz że tamten człowiek zrobił to aby zostac męczennikiem? chyba nie o to chodziło w liście który zostawił, nie to go motywowało – zresztą na to wydarzenie patrzą inaczej zwolennicy obecnego rządu i inaczej opozycja i każdy myśli że wie lepiej od tego człowieka jaka była prawda.

     • Ja pisze o skali mikro, większość osób, które targają się na swoje życie obchodzi co będzie się mówić po ich śmierci, niektórzy chcą zrobić na złość np zawód miłosny. Jeżeli będziemy nazywać rzeczy po imieniu, czyli tylko osoby głupie i słabe to robią to oczywiste jest część z nich się nie ośmieli tego zrobić. Ten mój kolega juz wisiał tylko babcia weszła w tym momencie i go ściągła, dzisiaj nazywa to głupotą, a wszelkie wmawianie nastolatkom, że jest inaczej przyczynia się do kolejnych tragedii.

     • ale kto tu stawia ich na piedestał. kto ich tu gloryfikuje? nie o tym jest ten wpis – tu piszą o tragedii jaka się wydarzyła i próbie zapobiegnięciu następnym takim wydarzeniom

     • Zakładasz, że dzieci są równie rozwinięte mentalnie co osoby dojrzałe. Na twoim przykładzie, gdyby koledze się „udało”, to nigdy by się nie dowiedział, że było to głupie.

     • Piszesz „wiekszosc osob”.. opierasz tą teze na naukowych badaniach na reprezentatywnej grupie niedoszlych samobójców ? czy moze stales sie ekspertem, bo Twoj kumpel chcial rzucic sie na line i jego powody ekstrapolujesz na innych ludzi ? Wiesz, w dobie fake newsów ostroznie podchodze do róznych hipotez..

     • No już Jezus udowadniał, że poprzez samobójstwo i męczeństwo można uzyskać duży rozgłos.

  • Raczej na pewno hejty nie sa jedyna przyczyna samobojstwa, ale dlugotrwala zmasowana nienawisc rówieśników w internecie moze przepelnic czare goryczy.. szczegolnie wsrod nastolatkow. hejty to taka przemoc, tylko ze niefizyczna. Zaproszeniem hejterow na pogrzeb to dobry pomysl, moze innym ludziom da to troche do myslenia.

 2. Mam dla was zadanie, napiszcie na stronie/wiadomosci prywatnej hejt stop że jakiś biały mężczyzna jest hejtowany przez kobiety :)

 3. I to jest przykład na to że każdego rodzaju biznes nie jest dla dzieci i to rodzice odpowiadają za to że narazili dziecko na to wszystko (w tym na hejt). Najpierw trzepanie kasy, teraz szukanie winnych.

   • Może sam idź i klepnij się razem z nią w dołek.
    Będzie mniej noliferów którzy uważają że świat się kręci wokół nich i że każdy będzie im słodził żeby tylko się dobrze poczuli.

    I ona, a przede wszystkim rodzice, mieli dużo szans na uniknięcie tej sytuacji
    – nie robić z niej publicznej lalki
    – edukować że świat jest brutalny
    – limitować jej dostęp do internetu
    – nie wpuszczać w serwisy gdzie MOŻNA WYRAŻAĆ SWOJE ZDANIE
    – nie wpuszczać w serwisy gdzie nie ma ścisłej moderacji dla nieletnich

    Sami sobie zgotowali ten los.
    Mam sądzić inaczej i się ograniczać, bo ty albo tacy jak ona są niepełnosprawni i rozchwiani emocjonalnie i nieprzystosowani do życia w dzisiejszym świecie?
    Chyba sobie jaja robisz.

    • „Chyba sobie jaja robisz” – dokładnie to samo pomyślałem jak przeczytałem twoją odpowiedź. Nie będę się odnosił do poszczególnych argumentów bo nie chcę podgrzewać emocji a ty strasznie się nakręciłeś – odniosłem tylko wrażenie, że zwrot „rozchwiany emocjonalnie” idealnie do ciebie pasuje

     • Chyba żyjesz w swoim światku oderwanym od rzeczywistości.

      Nie odnosisz się, bo nie masz argumentów – żadnych merytorycznych.

      Masz tylko ŻYCZENIA w trybie roszczeniowym jak wg ciebie powinno być słodko i fajniusio w życiu, showbiznesie i w internecie – szkoda że to tylko życzenia – bo tak nie było, nie jest i nie będzie.

    • No dokładnie wina leży w 100% po stronie jej rodziców i też jej, że miała czelność pokazywać się szczęśliwą w telewizji. Oczywiście komentatorzy mają prawo w pełni wrażać swoje zdanie, nawet tak okrutne, które mogą skłaniać ku samobójstwu. Life is brutal. Swoją drogą, skoro mowa o okrutnym życiu, to słyszałem ciekawą historyjkę. Podobno gdy twoja mama pracowała w burdelu, ktoś zrobił jej prank. Przywiązał ją do łóżka i przyprowadził jakiegoś psa, aby ją zapłodnił. To było jakoś 9 miesięcy przed twoimi narodzinami.

     • No i widzisz? Teraz potrafię ujadać po sieci i mam dobry węch.
      +1 do czarów i mocy.

     • Limitowany dostęp do internetu? Serio? Powinno się ludzi edukować, uświadamiać, a przede wszystkim INTERESOWAĆ. Zakazy to najgorsze co można zrobić, gdyż „zakazany owoc smakuje najlepiej”. Sam też znam pośrednio osobę, która była wychowywana w zakazach, a jak poszła na studia to się zaćpała na śmierć.

 4. „Choć trudno oczekiwać, by któryś z autorów hejtu faktycznie pojawił się na ceremonii pogrzebowej, to rozgłos, który dzięki temu spowodował Tick Everett może sprawi, że ”
  …że zarobią na córce kolejny szmal.
  Wywiady, książka, prawa do ekranizacji, fundacja „skrzywdzona Amy”, lalka „Amy sama w domu” i „Amy bez opieki” …

  Jestem brutalny? A niby nie będzie tak? Serio? W stanach tak nie będzie? ;-)

 5. Dziewczyna popełniła samobójstwo nie przez komentarze ale przez nieumiejętne wychowanie rodziców, którzy nie potrafili wpoić jej zdrowych zasad. To rodzice odpowiadają za jej śmierć gdyż nie przekazali jej wartości, dla których hejt w Internecie po prostu nic nie znaczy. A skoro przekazali jej wartości według których ilość lajków jest w życiu najważniejsza to niech nie zwalają winy na hejterów tylko wezmą winę na siebie.

 6. „polski Hejt Stop” – doga redakcjo – wpierw dowiedzcie się kim są ludzie z hejt stopu, a potem ich polecajcie!
  W skrócie: jest to kłamliwa i lewacka organizacja, która zamiast pomagać, to szkodzi i szkaluje dobre osoby! np. hej stop szkalował i pomawiał Mariusza Pudzianowskiego za to, że ten powiedział publicznie, że będzie bronił swojej firmy i pracowników siłą przed islamskimi bandytami!
  I taka gówniana organizacja, stoi na straży hejtu w necie, a sama robi to samo, czyli publicznie kłamie, za co powinno grozić więzienie !!! BEZPRAWNIK – nie powielacie kłamstwa !!!!

 7. Warto tak zrobić ale najpierw na miejscu ojca wypada strzelić sobie w łeb że pozwolił aby jego dziecko miało tak niedorozwniętą psychikę aby odebrać sobie życie za głupoty pisane w sieci…

 8. Dzieci nie powinny korzystać z internetu i mieć własnej komórki. To jest dzisiaj właściwie nr1 dobrego wychowania dziecka.

  • Przeczytaj to co napisałeś. Dzisiaj dostęp do neta jest tak oczywisty jak pralka. Nie powinno korzystać z neta, mieć własnej komórki, powinno być zamknięte w domu, mieć wygłuszony pokój, nie pokazywać się publicznie, nie mieć okien i nie oglądać nikogo poza rodziną. Tylko gdy zamkniesz człowieka w klatce jak chomika, tylko wtedy odetniesz go w 100% od hejtu.
   Co do #1, to nie tak rodzą się osoby które patrzą na internet jakby mieszkały w Afryce, jak na magię z Harrego Pottera w realu?
   Zamknięcie kogoś w klatce to nie wychowanie, wychowanie to wpojenie pewnych zasad, pokazanie jaki człowiek powinien być, pokazanie że świat to nie jest życie jak w filmach z Barbie itp. Potem taka osoba zamknięta w domu, bez neta, kontaktu z osobami z zewnątrz itp może myśleć że cały świat ją kocha i wielbi a jak zobaczy jaki ten świat jest na prawdę będzie się czuła jakby to horroru trafiła. Niemal zupełne przeciwieństwo tego co miała w domu.
   —–
   Heh, dopiero teraz zauważyłem że link z nowego artykułu był do tego który ma już rok…

 9. Mnie to rozpier*** co robi 14 letnie dziecko w internecie ?? Rodzicie pozwalają na takie durnoty swoim dzieciakom, to później nie ma się co dziwić. Internet nie jest przyjemnym ogródkiem dla dzieci, tylko ordynarnym, wyrafinowanym tworem gdzie spotkamy się z wulgaryzmami, obelgami itp. ilu ludzi tyle racji, każdy ma coś do powiedzenia. Mnóstwo hejtu, spamu itd. Internet jest przesiąknięty nienawiścią, wrogim nastawieniem do innych ludzi. Wiadomo są też pozytywne aspekty ale niestety internet na pewno nie jest dobrym miejscem dla dzieci do spędzania czasu bez kontroli rodziców. Ta dziewczynka powinna się zajmować bawieniem lalkami itp. a nie vlogowaniem Wina tylko i wyłącznie rodziców za brak zainteresowania tym, co robi córka w internetach

 10. Nazywam się Patty, jestem z Rzymu we Włoszech, chcę podzielić się moją najszczęśliwszą historią o tym, jak udało mi się rozwiązać wszystkie moje problemy, moja była dziewczyna zostawiła mnie dla innego mężczyzny na ponad 7 lat, szukam pomocy wszędzie , wszystko, co widzę, to fałszywi ludzie, w zeszłym tygodniu znajduję komentarz w Internecie udostępniony przez kobietę o imieniu Sonia, która mówi ludziom o dr Ogundele, wielkim rzucającym zaklęcia. Kontaktuję się z dr Ogundele o pomoc, natychmiast znajduję jego kontakt w Internecie, on odpowiada i powiedział, żebym nie martwił się, że pomoże mi ze wszystkimi moimi problemami i obiecał, że w ciągu 24 godzin przywiezie moją byłą dziewczynę, byłem szczęśliwy aby usłyszeć to od dr Ogundele, czekałem 24 godziny, jak wielkim cudem moja była dziewczyna zadzwoniła do mnie z telefonu, prosząc, żebym jej wybaczył, zaakceptowałem ją i poprosiłem, aby wróciła do domu, byłam bardzo szczęśliwa zgadzam się z dr Ogundele, że podzielę się jego nazwiskiem w Internecie, aby ludzie mogli dowiedzieć się o nim więcej i uhonorować go, dlatego dotrzymuję słowa, dzieląc się tą prawdziwą historią życia, aby ludzie również mogli znaleźć rozwiązanie. Możesz się z nim skontaktować przez: ogundeletempleofsolution@gmail.com. Czat WhatsApp i Viber: +27638836445.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *