Wiadomo już, ile oficjalnie wynosi składka zdrowotna w 2021. Prezes GUS podał potrzebne dane

Finanse Firma dołącz do dyskusji (19) 21.01.2021
Wiadomo już, ile oficjalnie wynosi składka zdrowotna w 2021. Prezes GUS podał potrzebne dane

Edyta Wara-Wąsowska

GUS podał dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2020 r. Dla przedsiębiorców to jednak coś więcej niż dane o wynagrodzeniach – to właśnie na tej podstawie można ustalić wysokość składki zdrowotnej na 2021 r. 

Składka zdrowotna 2021: ile ostatecznie wynosi?

Przedsiębiorcy już od jakiegoś czasu czekali na tę informację – o ile już od kilku tygodni wiadomo było, ile wynoszą składki ZUS w 2021 r., to nadal nieznana była wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dziś prezes GUS ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2020 r. wyniosło 5656,51 zł. Na podstawie tej wartości można obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2021 – jest to 75 proc. wartości przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tej sytuacji – 4242,38 zł.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pozwala z kolei na obliczenie, ile wynosi składka zdrowotna 2021. Jej wysokość to 9 proc. wartości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne – czyli 381,81 zł.

Nowe, wyższe składki ZUS – uwzględniające wyższa składkę zdrowotną – przedsiębiorcy będą musieli zapłacić już w lutym, chyba że zdecydują się na złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek lub zdążą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za styczeń (jeśli spełniają odpowiednie warunki do zwolnienia).

Składka zdrowotna 2021 vs składka zdrowotna 2020. Ile wyniosła podwyżka?

O ile wyższa jest zatem składka zdrowotna w 2021 względem ubiegłego roku? Podwyżka nie jest zbyt duża – w 2020 r. przedsiębiorcy musieli płacić składkę w wysokości 362,34 zł. Różnica wynosi zatem 19,47 zł.

Ile ostatecznie wynoszą składki ZUS w 2021?

Ile zatem wyniosą składki ZUS w 2021 w działalności gospodarczej?

Jeśli chodzi o pełne składki ZUS, to przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z żadnych preferencji (ani np. małego ZUS-u plus) będą płacić w 2021 r. składki w wysokości 1457,49 zł – jeśli zdecydują się na opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Bez ubezpieczenia kwota składek do opłacenia wynosi 1380,10 zł. Tym samym podwyżka składek (przy uwzględnieniu ubezpieczenia) wynosi ostatecznie 26,01 zł i jest stosunkowo niska.

Z kolei jeśli chodzi o firmy, które płacą preferencyjne składki ZUS, to łączna kwota składek wynosi 647,59 zł (wliczając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). Bez wliczania ubezpieczenia kwota składek dla „młodych” firm wynosi 627,01 zł. Łącznie podwyżka składek wynosi 38,45 zł.

19 odpowiedzi na “Wiadomo już, ile oficjalnie wynosi składka zdrowotna w 2021. Prezes GUS podał potrzebne dane”

  1. Składka zdrowotna powinna być zniesiona. Można wprowadzić w to miejsce obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, tak jak działa ubezpieczenie OC Auta. Przez moje prawie 50-cio letnie życie kilka razy byłem u lekarza i nie jestem jakimś odosobnionym przypadkiem. Kiedy byłem poważnie chory musiałem leczyć się prywatnie, by zdążyć do lekarza specjalisty przed nieuchronnym zgonem. Jaki jest sens umawiania wizyty do specjalisty za 1,5 roku na „kasę chorych”, kiedy lekarz diagnozujący śmiertelną chorobę mówi Ci, iż to cud, że jeszcze żyjesz i nie daje gwarancji, czy jutro się obudzisz. Nie żalę się, bo ludzi w sytuacji, w krórej byłem ja, było, jest i zapewne będzie wielu – kwestionuje tylko sens składek zdrowotnych. Lecząc się „prywatnie” kolejek do lekarzy specjalistów nie ma, na NFZ dostęp mamy do nich długi czas po własnej śmierci.

    • A jakąż to ‚poważną chorobę’ pan leczył sam? Może zakażenie HCV (koszt terapii kilkaset tysięcy) albo chorobę nowotworową (tam koszt może nawet dochodzić do milionów). A może mówił Pan o którejś z chorób rzadkich, którą wykryto u Pana dziecka (koszty często idące w setki tysięcy rocznie).

      Rozwiązaniem takich bolączek ma być, jak rozumiem, włączenie dodatkowego pośrednika (towarzystwo ubezpieczeniowe). Które dołoży do kosztów leczenia swoją dodatkową 5-10% marżę. Paradne.

    • Ta, a potem będziemy mieć taką sytuację jak w Ameryce, że ludzie biorą ubera do szpitala bo taniej niż karetką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *