Składki ZUS będą w 2024 r. wyższe niż prognozowano. Przedsiębiorców czeka niemiła niespodzianka

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Składki ZUS będą w 2024 r. wyższe niż prognozowano. Przedsiębiorców czeka niemiła niespodzianka

Okazuje się, że składki ZUS w 2024 r. będą jeszcze wyższe, niż prognozowano. Zmiana jest wprawdzie symboliczna, jednak wszystko wskazuje na to, że składki na ubezpieczenia społeczne przebiją kolejną psychologiczną barierę. 

Składki ZUS w 2024 r. wyniosą ponad 1600 zł

Wysokość składek ZUS jest uzależniona od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku kalendarzowym. Z racji zmiany tego wskaźnika przez rząd przy opracowywaniu projektu przyszłorocznego budżetu (choć modyfikacja była niewielka, bo wynosi jedynie 0,1 proc.) zmieniła się również prognozowana wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w przyszłym roku. Okazuje się tym samym, że składki ZUS w 2024 r. wyniosą ponad 1600 zł (a dokładniej – 1600,32 zł)- i tym samym przebiją kolejną psychologiczną barierę.

Teoretycznie zmiana jest naprawdę kosmetyczna (różnica między obecną a dotychczasową prognozą wynosi zaledwie kilka złotych). Nie zmienia to jednak faktu, że od przyszłego roku przedsiębiorcy płacący „pełen ZUS” będą musieli uiszczać co miesiąc ponad 1600 zł – a do tego należy doliczyć jeszcze przecież składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od dochodu lub przychodu, w zależności od wybranej formy opodatkowania.

Dla porównania – obecnie składki ZUS wynoszą 1418,48 zł. Tym samym przedsiębiorcy zapłacą w przyszłym roku o ponad 180 zł więcej. Będzie to już kolejna znacząca podwyżka składek ZUS w ostatnich latach; w 2022 r. przedsiębiorcy płacili 1211,28 zł (wliczając w to ubezpieczenie chorobowe). Tym samym w zaledwie dwa lata składki ZUS wzrosną o niemal 400 zł. A trzeba pamiętać o ubiegłorocznej reformie składki zdrowotnej, która również zwiększyła obciążenie przedsiębiorców.

Zmiany czekają również przedsiębiorców, którzy niedawno zaczęli prowadzić działalność

Dobrych informacji nie ma też dla tych przedsiębiorców, którzy w przyszłym roku będą mogli korzystać z tzw. preferencyjnych składek ZUS. W ich przypadku zmiana również będzie zauważalna. Wysokość preferencyjnych składek jest jednak uzależniona nie od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a od wysokości najniższego wynagrodzenia. To z kolei wzrośnie w przyszły roku dwukrotnie – podobnie zresztą jak w tym roku. Jeśli płaca minimalna od 1 stycznia 2024 r. wyniesie 4242 zł brutto, to preferencyjne składki ZUS wzrosną do poziomu 402,91 zł (bez składki na Fundusz Pracy). Tym samym składki wzrosną o 61,19 zł. Dodatkowo należy pamiętać, że od lipca 2024 r. płaca minimalna wzrośnie do poziomu 4300 zł, co również przełoży się na wzrost preferencyjnych składek (choć zmiana będzie miała już jedynie symboliczny wymiar).

Nie da się zatem ukryć, że z roku na rok obciążenia przedsiębiorców rosną – a w ostatnich latach w coraz szybszym tempie.