Biznes ecommerce Społeczeństwo

Ludzie wstydzą się chodzić do Auchan, więc ich sklep internetowy reaguje

Rafał Chabasiński
20.05.2022
Ludzie wstydzą się chodzić do Auchan, więc ich sklep internetowy reaguje

Dla polskiego oddziału Auchan ostatnie dwa miesiące to z pewnością bardzo trudny okres. Powiązanie marki ze wsparciem dla reżimu Putina, bojkot konsumencki i aktywiści uprzykrzający robienie zakupów w sklepach. Odpowiedzią na te trudności może być sklep internetowy Auchan, który właśnie rozszerza swój asortyment.

Skupienie się na ecommerce w trakcie wizerunkowego kryzysu to chyba całkiem niezła strategia

Sklep internetowy Auchan właśnie rozszerza swój asortyment i oferuje klientom atrakcyjne promocje. Wszystko to w momencie, gdy profile sieci w social media milczą od marca a Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin ani myśli odpuścić. Czyżby ecommerce stanowiło sposób na zatrzymanie klientów, którzy może i lubią kupować w Auchan, ale równocześnie wstydzą się teraz pójść do sklepu? A może to po prostu kontynuacja strategii jeszcze sprzed 24 lutego?

Wojna w Ukrainie to dla Auchan niewątpliwie bardzo poważny kryzys wizerunkowy. Rosyjska inwazja na trwa już prawie trzy miesiące. Przez, najdelikatniej rzecz ujmując, kontrowersyjne decyzje centrali, polski oddział Auchan boryka się teraz z szeregiem trudności. Reputacja marki poważnie ucierpiała, bo sieć kontynuuje działalność w Rosji. Oliwy do ognia dodały mętne tłumaczenia globalnego kierownictwa. Wycofanie z asortymentu rosyjskich produktów i wsparcie udzielane przez polski oddział Ukraińcom nie pomogło.

Sytuacja eskalowała w stronę pierwszego rzeczywiście skutecznego bojkotu konsumenckiego nad Wisłą. Do tego sklepy Auchan odwiedzają aktywiści, których celem jest obrzydzenie klientom zakupów w tym miejscu. Zorganizowali nawet niedawno event o wiele mówiącej nazwie „Dzień Hańby„. W mediach społecznościowych jest jeszcze gorzej. Wygląda to wręcz na świadomą kapitulację. Czego by reprezentanci Auchan teraz nie napisali, to i tak spotkałoby się z hejtem. Po co więc w ogóle próbować?

A jednak sieć poinformowała o zmianach w sklepie internetowym zakupy.auchan.pl. Wspomniane poszerzenie asortymentu to wprowadzenie do oferty nowej kategorii produktów niespożywczych. Chodzi o sprzęt RTV i AGD, w tym także towary wielkogabarytowe.

Przez decyzje firmowej centrali mało kto już pamięta, że sklep internetowy Auchan był jednym z najtańszych sklepów w Polsce

Warto przy tym wspomnieć, że wprowadzenie nowych kategorii produktów wpływa na dostępne opcje dostawy. Sklep internetowy Auchan oferuje trzy możliwości. Jedną jest odbiór osobisty w sklepie, który jest możliwy w przypadku każdego towaru zakupionego przez Internet. Świeże i mrożone artykuły spożywcze są dodatkowo dostępne w dostawie własnym transportem Auchan, przystosowanym do ich transportu. Oferta ta jest jednak dostępna wyłącznie na wybranych obszarach kraju.

Dla odmiany produkty wielkogabarytowe można zamówić z dostawą wyłącznie za pośrednictwem firmy kurierskiej. Ta możliwość obejmuje jednak całą Polskę. Pozostałe produkty – trwałe produkty spożywcze i towary małogabarytowe – Auchan jest w stanie dostarczyć w każdy z wyżej wskazanych sposobów.

Co ciekawe, jeśli akurat chcemy zamówić produkty z wykluczającymi się opcjami dostawy, to sklep internetowy Auchan ma dla nas rozwiązanie. Sieć oferuje przystępny sposób składania zamówienia poprzez dwa odrębne koszyki. Przygotowywane przez Auchan zmiany wiążą się z koniecznością zaakceptowania ich przez użytkowników. Osoby, które chciałby zamknąć swoje Cyfrowe Konto Auchan mają ku temu znakomitą okazję – wystarczy nie wyrazić zgody.

Zakupy przez Internet to oczywiście dobre rozwiązanie dla tych klientów sieci, którzy po prostu chcą zrobić zakupy w Auchan. Bez ryzyka natknięcia się na happeningi i protesty oraz „zaprzątania sobie głowy” moralnymi implikacjami działalności ponadnarodowych korporacji w realiach nowoczesnego konfliktu zbrojnego. Tym niemniej, Auchan rozwijał swoją platformę ecommerce na długo przed wybuchem konfliktu. Na początku tego roku był to przecież najtańszy sklep tego typu w Polsce.