Naukowcy z Oxfordu stworzyli skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Prawdopodobnie jest to pierwszy krok ku zakończeniu pandemii

Dobre wiadomości Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (200)
Naukowcy z Oxfordu stworzyli skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Prawdopodobnie jest to pierwszy krok ku zakończeniu pandemii

Skuteczna szczepionka na koronawirusa została stworzona przez zespół naukowców z Oksfordu. Wstępne badania potwierdzają skuteczność i prawdopodobnie to brytyjskie odkrycie stanie się początkiem końca pandemii.

Skuteczna szczepionka na koronawirusa odkryta przez Brytyjczyków

The Guardian relacjonuje aktualne wydarzenia w związku z ogłoszeniem przez University of Oxford odkrycia skutecznej szczepionki na koronawirusa. Jak wskazuje w rozmowie ze Sky News prof. Andrew Pollard, jeden z naukowców pracujących nad szczepionką

[…] szczepionka […] jest dobrze tolerowana przez ochotników, którzy wzięli udział w badaniu […]

W organizmach osób, które zgłosiły się na ochotników, wykryto silne reakcje immunologiczne. Wskazują one, że brytyjska szczepionka faktycznie jest skuteczna i może być skuteczna nawet w dużej skali, o której osiągnięcie chodzi przede wszystkim.

Brytyjskie osiągnięcia w przeciwieństwie do dziesiątek innych publikacji dot. prac nad szczepionką są warte wskazania przede wszystkim dlatego, że prace nad nią skutkują jak na razie samymi zakładanymi efektami – wszystko wskazuje na to, że kierunek badań jest słuszny i to Brytyjscy naukowcy okażą się pierwszymi, którzy wytworzą skuteczne remedium na pandemię.

Jak działa szczepionka na koronawirusa?

Brytyjska szczepionka, nazywana ChAdOx1 nCoV-19, według pierwszych badań jest bezpieczna, tolerowana przez organizmy ludzi z różnych regionów świata, a co najważniejsze – jest immunogenna.

The Lancet na Twitterze w nieco prostszy sposób tłumaczy efekty badań i w zasadzie są to same dobre wiadomości. Wstępne wyniki z udziałem 1077 zdrowych dorosłych wykazały silną indukcję przeciwciał, a także reakcje immunologiczne. Zauważanymi przez ochotników efektami ubocznymi był jedynie ból głowy i ogólne osłabienie, które to można było w wypadku niektórych osób zniwelować za pomocą paracetamolu.

W dalszej perspektywie badania kliniczne dotyczyć będą osób starszych i dzieci. Naukowcy będą również skupiać się na stwierdzeniu, czy ochrona przed zakażeniem jest skuteczna wobec szerszego grona populacji. W tym względem osób z różnych stron świata (szczepionkę testuje się w Wielkiej Brytanii, ale i w RPA, czy w Brazylii).

Czy to news jak każdy inny?

Sama szefowa zespołu pracującego nad szczepionką na koronawirusa, prof. Sarah Gilbert, wskazuje, że

jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli potwierdzić, czy nasza szczepionka pomoże opanować pandemię Covid-19 […]

Dodaje jednak, iż

[…] wczesne wyniki są obiecujące.

Szczepionka na koronawirusa jest zatem skuteczna, wywołuje zakładaną reakcję immunologiczną i – co najważniejsze – jest relatywnie łatwa w wyprodukowaniu. Zapowiada się, iż otrzymają ją przede wszystkim pracownicy służby zdrowia. To bardzo dobra wiadomość.

Jak wcześniej wspomniałem, mimo że podobnych informacji pojawiało się w sieci – w zasadzie od początku pandemii – mnóstwo, to Brytyjczycy chwalą się skutecznym rozwiązaniem. Pytanie tylko, czy na tyle skutecznym, by pozbyć się globalnej pandemii.

Jak dotychczas wszystko na to wskazuje.