Redaktorzy Oxford English Dictionary nie wybiorą słowa roku. Rok 2020 będzie milczał

Codzienne Dołącz do dyskusji (2)
Redaktorzy Oxford English Dictionary nie wybiorą słowa roku. Rok 2020 będzie milczał

Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 zastanawia się nad tegorocznym zwycięzcą, tymczasem redaktorzy Oxford English Dictionary ogłosili, że nie ogłoszą słowa roku. 2020 nie będzie miał swojego wyrażenia.

Słowo roku 2020 według akademików pracujących nad Oxford English Dictionary

Główną przyczyną takiej decyzji redaktorów słownika są wydarzenia związane z pandemią. Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że słowo roku 2020 raczej powinno być oczywiste. W końcu koronawirus i COVID-19 zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Nie są one jednak w opinii redaktorów wyrażeniami w pełni oddającymi ostatni rok. Ich zdaniem minionych wydarzeń nie da się sprowadzić i oddać przy pomocy jednego, prostego sformułowania.

Słowo roku nie zostanie wybrane po raz pierwszy od 2004 roku. Do tej pory co roku redaktorzy starali się za pomocą prostego wyrażenia oddać cały mijający roku. Opisując w ten sposób kondycje świata. Oczywiście jednym z kryteriów obok bieżących wydarzeń była częstotliwość pojawiających się słów. Tym sposobem od blisko 16 lat możemy śledzić pewną modę i zjawiska językowe. Na liście pojawiły się słowa takie jak GIF (2012), selfie (2013), vape (2014), face with the tears of joy (2015), postprawda (2016), youthquake (2017), czy toksyczny (2018). W ubiegłym roku słowem roku zostało określenie kryzys klimatyczny.

Rok 2020 będzie milczał

Wybór kapituły co roku stanowi próbę zwrócenia uwagi na zmiany kulturowe, polityczne i społeczne lub palące problemy nie tylko anglojęzycznego świata. Tegoroczna decyzja jest nieco zaskakująca. Jak przyznaje kapituła, wybór był dość spory. W naszym językowym użyciu pojawiło się mnóstwo nowych słów dotychczas należących do raczej odległych. W użyciu znalazły się wyrażenia uznawana do tej pory za naukowe, np. R number, czy wypłaszczenie się krzywej. Wiele słów oddawało nowy styl życia. W naszej codzienności pojawiła się praca zdalna, workation (połączenie słów oznaczających pracę i wakacje) oraz staycation (czyli wakacje, które spędzamy w domu).

Z wielu powodów jednak rok 2020 pozostanie przemilczany. Jak wskazał prezes Oxford Dictionaries: „to niespotykane i przy okazji ironiczne, że 2020 jest rokiem, który z jednej strony pozostawia nas oniemiałych, z drugiej wypełniony jest bogactwem słów niepodobnych do żadnych innych”.