Spółka naukowa UW i bank Pekao S.A. chcą zbadać WSZYSTKICH Polaków pod kątem ryzyka wystąpienia nowotworu

Dobre wiadomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (47)
Spółka naukowa UW i bank Pekao S.A. chcą zbadać WSZYSTKICH Polaków pod kątem ryzyka wystąpienia nowotworu

Spółka naukowa UW i Pekao S.A. mają ambitne plany. A właściwie plan, jakim jest przebadanie wszystkich Polaków pod kątem oceny ryzyka wystąpienia nowotworu. Jak łatwo się domyślić, spółka naukowa UW – czyli Warsaw Genomics – zapewnia know-how i specjalistów, którzy mieliby zaprojektować i przeprowadzić badanie. Pekao S.A. ma natomiast udzielić spółce wsparcia strategicznego.

Spółka naukowa UW i Pekao S.A. przeciw rakowi. Ambitny cel

O współpracy dwóch podmiotów poinformowano w Davos, podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Warsaw Genomics, czyli biotechnologiczna spółka naukowa UW i Pekao S.A. mają ambitny cel. Chcą przebadać jak największą część populacji naszego kraju (najlepiej: wszystkich) i określić ryzyko wystąpienia raka u każdej z przebadanych osób. Jak twierdzi prof. Jażdżewski, czyli jeden z dwóch kierowników zespołu spółki, takie działania są jak najbardziej możliwe. Głównie dzięki unikatowej, szybkiej i taniej metodologii, którą spółka wypracowała – zaznacza w wypowiedzi udzielonej portalowi Mam Startup. Profesor twierdzi też, że na każde sto przebadanych osób ratuje się w ten sposób życie pięciu z nich.

Program „BadamyGeny.pl”

Warsaw Genomics realizuje swoje badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Oceny Ryzyka Zachorowania na Raka „BadamyGeny.pl”. Badania mają dwojaką funkcję – pomagają ustalić ryzyko, ale także wcześnie wykryć nowotwór, który zdążył już się pojawić. Spółka biotechnologiczna powiązana z warszawskim uniwersytetem może dzięki badaniom wykrywać oczywiście nowotwory uwarunkowane genetycznie – czyli raka piersi, jajnika, trzustki czy prostaty. W pierwszej kolejności całą akcją będą objęci pracownicy Pekao (i ich rodziny). Bank chce też przebadać swoich klientów i partnerów. Spółka ma nadzieję, że to dopiero początek; misją Warsaw Genomics jest bowiem przebadanie jak największej liczby Polaków, a tym samym – ostrzeżenie ich przed nowotworem, zanim będzie za późno. Czy Pekao będzie chciało sfinansować badania na tak wielką skalę – nie wiadomo. Ważne jednak, że projekt w ogóle rusza, a plany w dalszej perspektywie mimo wszystko są. Bo spółka chciałaby naprawdę przebadać wszystkich Polaków.

Spółka naukowa UW i Pekao S.A. mają niezwykle ambitny plan, chociaż trudno nie zauważyć, że dla banku to przede wszystkim świetny zabieg pijarowy. Z drugiej strony Warsaw Genomics zyska prawdopodobnie wymierne wsparcie finansowe, a ich badania mogą okazać się kluczowe w wielu aspektach. Nie mówiąc o tym, że gdyby cały plan się powiódł, byłaby to pierwsza kampania na świecie na tak dużą skalę.