Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu może wymagać aż 6 lat czekania

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu może wymagać aż 6 lat czekania

Kolejna zmiana podatkowa w ramach Polskiego Ładu okazała się niekorzystna dla przedsiębiorców. Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu zamiast 6 miesięcy wymaga odczekania aż 6 lat. W przeciwnym wypadku przychód ze sprzedaży samochodu należy uznać za przychód z działalności gospodarczej. 

Jeżeli planujemy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sam moment wykupu

Polski Ład przyniósł całe mnóstwo różnego rodzaju zmian podatkowych. Jedną z nich jest sposób rozliczania przychodu ze sprzedaży firmowego auta wykupionego z leasingu i przekazanego na cele prywatne. Od 1 stycznia 2022 r. należy odczekać aż 6 lat, by przychody te nie obciążone koniecznością uiszczenia z tego tytułu podatku dochodowego. Co więcej, lata te liczą się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykupiono samochód z leasingu i przekazano go na cele prywatne. Takie rozwiązanie w praktyce oznacza dodatkowe dni czekania.

Na szczęście, sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu przed 1 stycznia tego roku rozliczana jest na starych zasadach. Dotychczas można było zaliczyć przychody z takiej sprzedaży do przychodów ze sprzedaży prywatnego majątku jeżeli od wykupu nie minęło 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku taka sprzedaż była wręcz neutralna podatkowo.

Obecnie kluczowy dla ustalenia sytuacji podatkowej wiążącej się z danym autem kluczowy jest sam moment wykupu auta z leasingu. Datą graniczną w pierwszym przypadku jest, jak wspomniano, 1 stycznia 2022 r. Nie ma tutaj znaczenia sam moment faktycznego wycofania samochodu z działalności gospodarczej. Ten będzie potrzeby dopiero na etapie ustalania momentu upływu terminu 6 lat.

Wycofanie auta z działalności gospodarczej będzie istotne dopiero na etapie liczenia terminu 6 lat

W sprawach o sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał już interpretacje indywidualne. Jedna z nich dotyczyła samochodu wziętego w leasing w czerwcu 2018 r. Auto stało się elementem majątku prywatnego dotychczasowego przedsiębiorcy po zamknięciu działalności 24 sierpnia 2021 r. Wykupienie z leasingu nastąpiło w maju tego roku. Kobieta wnosząca o interpretację zamierza je sprzedać we wrześniu.

Zakładała przy tym, że sprzedaż auta będzie neutralna podatkowo. Swoje stanowisko opierała na tym, że od wycofania samochodu z działalności gospodarczej minęło więcej niż 6 miesięcy. Organ wydający interpretację uznał, że była w błędzie.

Skoro przedmiotowy samochód osobowy był wykorzystywany przez Panią w Pani działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, natomiast wykup tego samochodu z leasingu nastąpił w maju 2022 r. zaś jego sprzedaż ma być dokonana we wrześniu 2022 r. tj. przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód ten został wycofany z działalności gospodarczej, to przychód uzyskany z tej sprzedaży będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z formą opodatkowania działalności gospodarczej zgłoszoną przez Panią. W niniejszej sprawie, jak wskazano powyżej, wbrew Pani twierdzeniu, istotna jest data wykupu samochodu z leasingu.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu należy rozliczyć zgodnie z wybraną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli ktoś nie zdążył z wykupem do końca zeszłego roku, to ma dwa wyjścia. Może oczywiście zapłacić podatek. Może również odczekać 6 lat od momentu przejścia auta do majątku prywatnego danego przedsiębiorcy. Wówczas należy jeszcze pamiętać o sposobie liczenia miesięcy na potrzeby ustalania tego terminu.