Alior Bank wprowadza stałe oprocentowanie do końca okresu kredytowania. Jest tylko jeden problem

Finanse Dołącz do dyskusji
Alior Bank wprowadza stałe oprocentowanie do końca okresu kredytowania. Jest tylko jeden problem

Osoby, które w najbliższej przyszłości planują wziąć kredyt, muszą odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym – czy chcą wybrać stałe, czy zmienne oprocentowanie. Na tę decyzję wpływa sporo czynników; sporo osób wybiera ostatecznie stałe oprocentowanie, chcąc uniknąć wzrostu raty przez określony czas. Takie osoby może kusić nowa oferta Alior Banku – bank wprowadza bowiem stałe oprocentowanie do końca okresu kredytowania. Jest tylko jeden haczyk.

Stałe oprocentowanie do końca okresu kredytowania. Jest jeden haczyk

Stałe czy zmienne oprocentowanie? To dylemat większości osób, które planują zaciągnięcie kredytu. Część jednak nie przywiązuje do tego zbytniej uwagi, mając w pamięci, że stałe oprocentowanie jest w rzeczywistości okresowo stałe – i w większości wypadków kredyt ze stałą ratą można zaciągnąć jedynie na pewien okres. Po jego upływie kredytobiorca decyduje, czy chce kontynuować spłacanie kredytu ze stałym oprocentowaniem, czy też może woli przejść na zmienne.

To, co jednak warto podkreślić, to fakt, że obecnie na rynku nie ma właściwie kredytów, które miałyby stałe oprocentowanie do końca okresu kredytowania. Zmienić chce to Alior Bank, który wprowadza do swojej oferty nowy produkt (a właściwie – specjalną promocję). Osoby, które zdecydują się na kredyt w tym banku, mogą liczyć na stałą ratę przez cały okres kredytowania. Z oferty „Kredyt ze stałą ratą” będą mogli skorzystać klienci indywidualni, którzy nie posiadali w Alior Banku pożyczek gotówkowych lub kredytów konsolidacyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jest jednak pewien haczyk – kredyt ze stałą ratą w Alior Banku to kredyt gotówkowy. Rozczarują się zatem osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. W ramach promocyjnej oferty będzie można zaciągnąć zobowiązanie na okres maksymalnie trzech lat; wysokość kredytu nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. zł. Oczywiście nadal jest to dobre rozwiązanie dla osób, które – z różnych powodów – myślą o kredycie gotówkowym, zwłaszcza że prowizja za jego przyznanie wyniesie 0 proc., a minimalny okres kredytowania to jedynie 3 miesiące. RRSO kredytu ze stałą ratą wyniesie 10,36 proc. W ramach oferty będzie można też dokonać konsolidacji zobowiązań spoza Alior Banku i spłacać je w ramach jednej raty.

Gamechangerem będzie oferta kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem do końca okresu spłaty

Nie da się jednak ukryć, że o ile wprawdzie nowa oferta Alior Banku to pewna nowość na rynku kredytowym, o tyle prawdziwą sensacją byłaby oferta kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem do końca okresu spłaty. Na ten moment wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Po pierwsze – takie ryzyko mogłoby być dla banku po prostu nieopłacalne, zwłaszcza że większość osób zaciąga kredyt hipoteczny na 25 lat. Po drugie – nie do końca wiadomo, ile osób faktycznie skorzystałoby z takiej oferty, zwłaszcza w tym momencie. Większość obecnych i przyszłych kredytobiorców liczy na obniżkę stóp procentowych – i to w najbliższym czasie. Stała rata do końca okresu kredytowania może i byłaby zatem kusząca, ale ryzykowna także dla kredytobiorców (zwłaszcza jeśli niemożliwe byłoby przejście na zmienne oprocentowanie, a potencjalny refinans – kosztowny).