Po kradzieży lub zgubieniu dowodu osobistego warto jak najszybciej go zastrzec. Można to zrobić także przez sieć.

Choć firmy i banki pracują nad skuteczniejszą weryfikacją tożsamości, wciąż możemy uzyskać pożyczkę lub kredyt na podstawie samego dowodu osobistego. Należy więc szczególnie uważać na to, aby nasz dokument tożsamości nie dostał się w niepowołane ręce. To my, jego prawowici właściciele, będziemy figurowali jako kredytobiorcy i to na nas będzie ciążyć obowiązek spłaty, o czym prawdopodobnie dowiemy się dopiero z kolejnych pism z już naliczonymi wysokimi odsetkami.

Największe ryzyko nieświadomego zawarcia umowy pod swoim nazwiskiem mamy w momencie kradzieży lub zgubienia dokumentu tożsamości. Omawialiśmy już do jakiej placówki należy udać się po zgubieniu dowodu. Jednak i to jest fizyczny proces, który zajmie nam chwilę czasu, a zanim zastrzeżemy swoje dane w bankach, możemy już być obciążeni w kilku z nich. Na szczęście, powstają nowe narzędzia pomagające w przypadku potencjalnej kradzieży danych.

Biuro Informacji Kredytowej w swoim serwisie internetowym uruchomiło usługę elektronicznego zastrzegania dowodu osobistego. Oczywiście, najpierw należy założyć konto w serwisie i zarejestrować w nim swój dokument. W przeciwnym wypadku, gdyby blokada była dostępna „od ręki”, prawdopodobnie rozpoczęłoby to falę działań, w których internauci dla „żartu” mogliby nakładać ograniczenia na cudze dowody.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Co daje nam możliwość elektronicznej blokady? Przede wszystkim, informacja o kradzieży od razu trafia do banków. Dzięki temu, znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo podjęcia gotówki na nasze dane osobowe. Oczywiście, w dalszym ciągu należy pamiętać o tym, aby po zastrzeżeniu dokumentu w portalu, wciąż udać się na policję lub do urzędu, a następnie wyrobić nowy dowód.

Jeśli jest już za późno i pieniądze zostały podjęte z wykorzystaniem naszych danych lub obawiamy się, że ktoś wykorzystał je do jeszcze innego celu – reagujmy. W przypadkach, w których ciążą na nas cudze odsetki, czasem niezbędna może być pomoc prawnika. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół specjalistów który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać także problemy tego typu. Opisz sytuację, w której potrzebujesz wsparcia pod adres kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie pochodzi z shutterstock.com