Synowa złożyła donos do Urzędu Skarbowego na teściową, urząd zasłania się tajemnicą i nie chce zdradzić jakie działania podjął w tej sprawie

Podatki Dołącz do dyskusji (188)
Synowa złożyła donos do Urzędu Skarbowego na teściową, urząd zasłania się tajemnicą i nie chce zdradzić jakie działania podjął w tej sprawie

Synowa doniosła na teściową do Urzędu Skarbowego. Aby poczuć smak zemsty, zażądała informacji o toczącym się postępowaniu. Niestety Urząd zasłonił się tajemnicą skarbową. W efekcie o możliwości udzielenia informacji rozstrzygnął sąd. Donos do Urzędu Skarbowego, kiedy Naczelnik Urzędu Skarbowego może udzielić informacji o toczącym się postępowaniu? Co dzieje się z naszym donosem?

O tym, że relacje synowej i teściowej nie należą do łatwych, nie trudno nikogo przekonywać. Czasem wchodzą one na taki poziom, że jednym ze sposobów ich rozładowania, staje się donos do Urzędu Skarbowego. I tu zaczyna się problem.  Okzuje się, że Urząd nie do końca jest wrażliwy na motywy kierujące zgłaszającym, a informację niejawną przedkłada nad satysfakcję z zobaczenia decyzji o ukaraniu.

Donos do Urzędu Skarbowego

Zgłaszająca sprawę do szczecińskiego Urzędu Skarbowego, synowa chciała uzyskać informację na temat dalszych losów jej zgłoszenia. Niestety, po złożeniu stosownego wniosku, otrzymała jedynie ogólną informację o prowadzeniu postępowania. Niestety odpowiedź nie usatysfakcjonowała zainteresowanej, która wystąpiła do urzędu z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej poprzez doręczenie wszystkich dokumentów sprawy z ich uprzednią anonimizacją. Urząd przesłał odpowiedź negatywną, twierdząc, że dane nie są informacją publiczną.

Kobieta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zgodził się z jej argumentacją, przyznając, że tego typu informacja jest informacją publiczną, do której dostęp jest jednak ograniczony przez inne przepisy. W wyroku zobowiązał urząd do zbadania i rozróżnienia, które z żądanych przez zawiadamiającą dokumentów mogą zostać jej udostępnione z uwzględnieniem przepisów o ustawowej ochronie.

Donos do US – konsekwencje

Jak wynika z powyższego wyroku, losy donosu do Urzędu nie muszą pozostać niezbadane. Co prawda prowadzone postępowanie, zgodnie z przepisami, jest jawne wyłącznie dla stron. Dostęp do akt sprawy jest więc zarezerwowany wyłącznie dla nich. Z drugiej strony stanowią one w pewnym zakresie informację publiczną, do której dostęp może uzyskać każdy. Udostępnienie takich informacji jest ograniczone przez przepisy o ochronie informacji niejawnych oraz innych tajemnic chronionych ustawowo. Osoba zainteresowana ich uzyskanie z całą pewnością nie będzie mogła liczyć na dostęp do całości akt postępowania, będzie jednak mogła sprawdzić, czy i jak zakończyła się dana sprawa.