Szczepienia przeciwko COVID-19 maksymalnie 100 km od domu. Szykują się ograniczenia terytorialne

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (112)
Szczepienia przeciwko COVID-19 maksymalnie 100 km od domu. Szykują się ograniczenia terytorialne

Na szczepienie przeciwko COVID-19 nie trzeba już będzie przemierzać pół Polski. Rząd wprowadzi ograniczenia terytorialne dotyczące maksymalnej odległości punktu szczepień od miejsca ich zamieszkania. Szczepienia maksymalnie 100 km od domu zaczną obowiązywać prawdopodobnie od 25 marca. 

Szczepienia maksymalnie 100 km od domu. Ale dopiero pod koniec marca

Media już wcześniej nagłaśniały przypadki, gdy niektóre starsze osoby – uprawnione do zaszczepienia się przeciw COVID-19 – wprawdzie zostały zapisane na konkretny termin, ale jednocześnie musiały przemierzyć znaczne odległości, by otrzymać szczepionkę, ponieważ w pobliżu miejsca ich zamieszkania żaden punkt szczepień nie miał już wolnych terminów dla osób z ich grupy wiekowej. Szczególnie głośna była historia mężczyzny ze Szczecina, który na szczepienie musiał jechać aż do województwa podkarpackiego.

Rząd chce zapobiec kolejnym takim przypadkom – i dlatego ma zamiar wprowadzić specjalne ograniczenia terytorialne. Zgodnie z nowymi zasadami, szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły być wykonywane maksymalnie 100 km od domu (wskazanego miejsca zamieszkania). Możliwość wyboru dalszego punktu szczepień zostanie zablokowana – niezależnie od tego, czy osoba chcąca zarezerwować termin zgłosi się na infolinię czy będzie chciała wybrać punkt szczepień w internecie. To oznacza jednocześnie, że nawet jeśli ktoś będzie chciał zapisać się na szczepienie w drugim końcu Polski, to straci taką możliwość. Niestety, takie rozwiązanie może wiązać się z wydłużeniem oczekiwania na termin szczepienia bliżej miejsca zamieszkania.

Szczepienia maksymalnie 100 km od domu będą jednak obowiązywać dopiero od 25 marca. Zmiana wymaga bowiem dostosowania systemów informatycznych, na co potrzeba czasu. To z kolei oznacza, że kolejnej grupy wiekowej, która ma zostać poddana szczepieniom (mowa o seniorach w wieku 65-69 lat) zmiana prawdopodobnie jeszcze nie obejmie. Pojutrza rusza bowiem rejestracja osób z rocznika ’52.

Nowe zasady będą natomiast niemal na pewno obowiązywać w przypadku seniorów 70+, którzy do tej pory jeszcze się nie zaszczepili. To właśnie 25 marca ma ruszyć kolejna tura zapisów na terminy szczepień dla tych osób. Niestety – należy przy tym pamiętać, że osoby z tej grupy wiekowej mogą być szczepione wyłącznie szczepionkami mRNA, czyli produktami Pfizera i Moderny. Tymczasem dostawy tych szczepionek wciąż nie są potwierdzone.

Dla młodszych seniorów AstraZeneca

Osoby w wieku 65-69 lat nie muszą natomiast martwić się o dostawy szczepionek Pfizera czy Moderny. Seniorzy w tym wieku będą szczepieni AstrąZenecą. Dla pierwszych roczników z tej grupy szczepionki zostały już zabezpieczone.