Rząd chce, by więcej osób szczepiło się przeciwko COVID-19 w zakładach pracy

Zdrowie Dołącz do dyskusji (3)
Rząd chce, by więcej osób szczepiło się przeciwko COVID-19 w zakładach pracy

Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane w zakładach pracy mają ruszyć w połowie maja. Dotychczasowe założenia rządu przewidywały tworzenie punktów szczepień jedynie przez pracodawców zatrudniających powyżej 500 pracowników. Nowo opracowana strategia ma pozwolić jednak na szczepienia również w mniejszych firmach. 

„Rzeczpospolita” dotarła do nowo opracowanych założeń strategii szczepień w zakładach pracy, która dotychczas przewidywała możliwość utworzenia punktów szczepień jedynie w firmach, które zatrudniają powyżej 500 pracowników. Takich zakładów jest jednak w Polsce jedynie kilka tysięcy – informuje dziennik. Aby więc zwiększyć skalę szczepień przeciw COVID-19 w pracy, rząd chce umożliwić przystąpienie do programu również mniejszym spółkom, które wchodzą w skład większych grup kapitałowych, zatrudniających co najmniej 500 osób.

Program ma obejmować nie tylko pracowników etatowych, lecz także współpracowników przedsiębiorców – zleceniobiorców i być może samozatrudnionych, a także osoby pracujące w zakładzie tymczasowo – podaje „RP”. Dla przyspieszenia całego procesu i przybliżenia się do osiągnięcia celu jak najszybszego wyszczepienia ludności, które pozwoli na osiągnięcie odporności populacyjnej, szczepienia będą mogły być realizowane na terenie zakładu pracy.

Szczepienia w mniejszych firmach

Rządowa strategia szczepień w zakładach pracy przewiduje, że cały proces miałby rozpocząć się w połowie maja. Jak informuje „RP”, pracodawcy deklarują, że byliby w stanie dostosować się do potrzebnych warunków dużo wcześniej. Pracodawcy chcieliby również rozszerzenia programu szczepień w zakładach pracy o możliwość sczepienia rodzin pracowników czy organizacji szczepień dla lokalnej społeczności.

Uwzględnienie ostatniej sugestii w strategii szczepień mogłoby znacznie przyspieszyć cały proces szczepień w Polsce. Na tym polu bowiem rząd również przewidział usprawnienia, choć jak zazwyczaj nie obyło się bez głośnych zapowiedzi, z pominięciem ważnych informacji.

Wczoraj rano na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i rządowego pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka z okazji otwarcia masowego punktu szczepień w legnickiej hali sportowej, szef rządu zapowiedział:

Od 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisywać się na szczepienie, tak aby najpóźniej do sierpnia, a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej, znowu zależy to od liczby szczepionek, które przyjadą do Polski, żeby każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał.

Minister Dworczyk sprecyzował jednak zapowiedzi premiera, podkreślając, że po 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia otrzymają e-skierownie. Wówczas dopiero będą mogli zarejestrować się na konkretny termin. Dziś Michał Dworczyk przedstawił nowy harmonogram zapisów na szczepienia – ostatecznie wszyscy dorośli Polacy otrzymają e-skierowanie najpóźniej do 9 maja.

Rejestracja na szczepienia będzie odbywać się 1) telefoniczne, dzwoniąc na infolinię pod numer 989, 2) internetowo, dzięki systemowi e-Rejestracji i Internetowemu Kontu Pacjenta, 3) dzięki wiadomości SMS na numer 880-333-333, oraz 4) bezpośrednio w punkcie szczepień.