Bank Pekao: szczyt kursu dolara już niedługo może być za nami

Finanse Dołącz do dyskusji
Bank Pekao: szczyt kursu dolara już niedługo może być za nami

Jeszcze niedawno kurs amerykańskiej waluty wahał się w okolicy 5 zł; teraz jednak utrzymuje się w okolicy 4,70 zł. Sporo osób może się jednak zastanawiać, czy to oznacza, że szczyt kursu dolara jest już za nami. Analitycy Banku Pekao uważają, że szczyt dopiero nadejdzie – i jednocześnie wskazują, co może zatrzymać trend wzrostowy amerykańskiej waluty. 

Szczyt kursu dolara jest już blisko

Dolar po 5 zł mógł zszokować wiele osób. Część analityków przewidywała zresztą, że kurs dolara może dalej rosnąć. Ostatecznie jednak wyhamował, a zaraz potem nadeszły delikatne spadki. Obecnie kurs amerykańskiej waluty utrzymuje się w okolicy 4,70 zł.

Czego jednak można się spodziewać w najbliższych miesiącach, jeśli chodzi o kurs amerykańskiej waluty? Analitycy Banku Pekao postanowili przyjrzeć się bliżej dolarowi.

W pierwszej kolejności wymienili przyczyny siły amerykańskiej waluty. Ich zdaniem to m.in. polityka monetarna (szybkie tempo zacieśniania w porównaniu do innych kluczowych gospodarek świata), pozycja na międzynarodowym rynku energii (poprawa terms of trade dla USA od stycznia 2021 przy jednoczesnym pogorszeniu dla strefy euro czy Japonii) oraz last but not least – globalna ucieczka od ryzyka, o której wspominaliśmy już na łamach Bezprawnika. W czasach wojny w Ukrainie i potencjalnego kryzysu energetycznego dolar jest po prostu uważany przez inwestorów za bezpieczną przystań.

Analitycy prognozują również, co może zatrzymać trend wzrostowy dolara. Ich zdaniem może to nastąpić w momencie, gdy inflacja znajdzie się pod kontrolą Fed, który z kolei dokona wtedy zwrotu w polityce pieniężnej. Na razie jednak wszystko wskazuje na utrzymanie siły dolara; inwestorzy mają wątpić w skuteczność dotychczasowej skali zacieśniania polityki monetarnej w walce z inflacją, co z kolei przekłada się na oczekiwania rynku co do dalszych podwyżek stóp procentowych. Fed z kolei, poprzez swoją jastrzębią retorykę, nie zamierza na razie wyprowadzać rynku z błędu.

Zdaniem analityków banku jednocześnie trudno wskazać potencjalne powody, dla których kurs dolara nadal miałby znacząco rosnąć. Jak twierdzą, szczyt kursu dolara może być już blisko – i po zimie być już za nami.

Tymczasem kurs euro znowu w górę

Interesujące może być również to, co dzieje się z kursem euro. Po decyzji RPP o braku podwyżce stóp odnotowano delikatny wzrost kursu euro; od początku tygodnia waluta zdrożała o kilka groszy. Wzrost zanotował również frank szwajcarski.