Wózki widłowe to maszyny, które są używane powszechnie nie tylko w zakładach produkcyjnych. Często specjalnie zaprojektowane wózki są podstawą pracy także na przestrzeniach otwartych. Niezależnie od tego, z jakim typem maszyny mamy do czynienia, szkoda wyrządzona przez wózek widłowy może przydarzyć się każdemu z nas. W przypadku powstania strat materialnych kluczowym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie OC.
Szkoda wyrządzona przez wózek widłowy – ustalenie podmiotu odpowiedzialnego jest kluczowe
Szkoda wyrządzona przez widlaka jest specyficzna szczególnie ze względu na ubezpieczenie OC. W polskich realiach nie każdy typ wózka musi być nim objęty. Dlatego wypadki z wózkami widłowymi często są tak bardzo problematyczne dla obu stron zdarzenia. Problem może powstać np. w przypadku wózków poruszających się tylko po zamkniętych magazynach.
Ubezpieczenie OC na wózki istnieje, ale nie obejmuje ono wszystkich pojazdów tego typu
Wózek widłowy, który jest wprowadzony do ruchu musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dlatego po wypadku z wózkiem w ruchu drogowym sprawa jest prosta i nie różni się od zdarzenia z udziałem pojazdów silnikowych. W przypadku jednak gdy pojazd nie posiada ubezpieczenia OC, będziemy musieli skierować bezpośrednie roszczenie do sprawcy. Często zdarza się też tak, że pojazd nie posiada ubezpieczenia OC pomimo tego, że wymaga tego prawo. W takim wypadku możemy dołączyć pismo, dzięki któremu o zdarzeniu poinformowany zostanie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a właścicielowi wymierzona zostanie kara za brak obowiązkowego OC.
Nierzadko możemy jednak spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania po zdarzeniu, w którym uczestniczył wózek widłowy
Ubezpieczyciele nie zawsze stają po stronie osób poszkodowanych w wypadkach z udziałem wózków widłowych. Systematycznie mamy niestety do czynienia z odmowami wypłaty pieniędzy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych tłumaczy swoje decyzje brakiem funkcji komunikacyjnej tego typu pojazdów.
Sądy jednak rozpatrują sprawy na korzyść osób poszkodowanych, a przykładem orzecznictwa tego typu może być wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu dot. szkody wyrządzonej przez koparkę:
Przepis mówi o ruchu mechanicznego środka komunikacji, a nie o ruchu w czasie komunikacji. Oznacza to, że pojazd co do zasady musi być przeznaczony do komunikacji, a nie wykonywać funkcje związane z komunikacją w czasie zdarzenia będącego podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej.
Warto pamiętać o tym, że szkody wyrządzane przez wózki widłowe mogą dotyczyć także miejsc publicznych, takich jak markety budowlane. Po zdarzeniu oprócz spisania oświadczeń warto się dowiedzieć zatem, czy wózek jest objęty ubezpieczeniem OC.