Co z taksówkami i Uberem w sylwestra? Kierowcy deklarują, że będą działać normalnie, a część z nich dowiezie też zakupy na imprezę sylwestrową

Codzienne Moto Dołącz do dyskusji (70)
Co z taksówkami i Uberem w sylwestra? Kierowcy deklarują, że będą działać normalnie, a część z nich dowiezie też zakupy na imprezę sylwestrową

Czy taksówki i Uber będą normalnie działać w sylwestra, mimo zakazu przemieszczania się (który raz jest apelem, a raz zakazem)? Okazuje się, że tak. Mało tego – niektórzy kierowcy zmienią się też w… dostawców zakupów na imprezę sylwestrową. 

Taksówki i Uber w sylwestra. Kierowcy deklarują, że będą pracować normalnie

Wokół zakazu przemieszczania się w sylwestra narosło mnóstwo wątpliwości. Poszczególni przedstawiciele ekipy rządzącej albo deklarują, że to jedynie zalecenie lub apel, inni – że zakaz bezwzględnie obowiązuje (mimo że wprowadzony rozporządzeniem…), a policja może karać obywateli, którzy po godz. 19:00 wyjdą z domu bez uzasadnionej potrzeby (jednocześnie wszystko ma zależeć od indywidualnej oceny policjanta – więc to, czy otrzymamy mandat w sylwestra, ma być uzależnione od podejścia funkcjonariuszy). Prawnicy podkreślają jednocześnie, że taki zakaz jest niezgodny z prawem. To z kolei oznacza, że jeśli policja zdecyduje się na karanie obywateli, wiele spraw może mieć swój finał w sądzie.

W związki z „zakazem” wiele osób może się zastanawiać, czy taksówki i Uber będą działać w sylwestra i czy mimo zakazu – odwiozą gości sylwestrowych do domu. Okazuje się, że tak. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, kierowcy deklarują, że w noc sylwestrową będą realizować przewozy pasażerów – także między godz. 19:00 a 6:00. Jak to ma się jednak do teoretycznego zakazu przemieszczania się? Uber na przykład miał na przykład wysłać do klientów informację o treści „Zamawiaj przejazdy w dozwolonych przypadkach i podróżuj bezpiecznie”. Można to potraktować jako zabezpieczenie ze strony Ubera – to na pasażerze będzie w razie czego ciążyć obowiązek udowodnienia, że przemieszcza się zgodnie z prawem. Oczywiście nie ma żadnej możliwości sprawdzenia, czy pasażer chce się przemieścić w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb i w nagłym wypadku – z drugiej strony takiej możliwości właściwie pozbawieni są też policjanci.

Przejazd to nie wszystko. Taksówki i Uber będą w sylwestra realizować także… dowozy

Najwyraźniej jednak kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, że nie wszyscy będą chcieli zaryzykować przejazd w godz. 19:00-6:00, dlatego postanowili zaoferować też inną usługę. Chodzi o… usługę dowozu zakupów. Jak donosi „GW”, gotowość do realizacji takiej usługi zadeklarowała m.in. krakowska sieć taksówek „Mega Taxi”. Za dodatkową opłatą w wysokości 30 zł kierowcy sieci dowiozą zakupy na sylwestra na terenie Krakowa. Tę samą usługę – tyle, że na terenie Warszawy – będą też realizować kierowcy z sieci Ele Taxi.