Część przedsiębiorców będzie musiała ponownie złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej 2.0 PFR. Winny algorytm

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (180)
Część przedsiębiorców będzie musiała ponownie złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej 2.0 PFR. Winny algorytm

Jeżeli ktoś był przekonany, że nieprzystające do rzeczywistości warunki otrzymania pomocy z tarczy finansowej PFR to jedyny problem, z jakim muszą zmierzyć się przedsiębiorcy, to jest w błędzie. Okazuje się, że doszło do awarii algorytmu i wnioski przedsiębiorców, którzy spełniali warunki do uzyskania pomocy, i tak były odrzucane. 

Tarcza finansowa PFR: problemy z wnioskami złożonymi w ubiegłym tygodniu

Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy nie złożyli wniosku o pomoc z tarczy finansowej w pierwszych możliwych dniach, teraz być może będą zmuszeni do złożenia tego wniosku ponownie. Wszystko przez to, że w ubiegłym tygodniu miała miejsce awaria algorytmu tarczy finansowej PFR. Po przesłaniu wniosku przedsiębiorca był informowany, że wniosek został odrzucony ze względu na brak dominującego kodu PKD – a przypomnijmy, że nowe warunki tarczy finansowej PFR zniosły konieczność posiadania dominującego kodu PKD zgodnego z listą.

W związku z awarią algorytmu konieczne jest zatem ponowne złożenie wniosku o pomoc z tarczy – PFR nie będzie bowiem rozpatrywał tych złożonych w trakcie awarii algorytmu. Fundusz poinformował również, że algorytm działa już poprawnie.

Wniosek o pomoc z tarczy finansowej 2.0 można składać do 28 lutego. Ten termin dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Tarcza finansowa PFR to jednak nie tylko problemy z wnioskami. Wielu przedsiębiorców i tak nie skorzysta ze wsparcia

Niestety – mimo pozytywnych poprawek, jakie wprowadzono, jeśli chodzi o warunki uzyskania pomocy w ramach tarczy finansowej 2.0, wciąż wielu przedsiębiorców nie uzyska potrzebnej pomocy. Mowa m.in. o właścicielach lokali gastronomicznych i siłowni, zatrudniających często osoby na podstawie umowy zlecenia. Przyznanie środków finansowych z tarczy jest tymczasem uzależnione od zatrudniania pracowników na podstawie UoP. Dodatkowo w złej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy założyli działalność na początku 2020 r. – ze względu na konieczność odnotowania spadku przychodów w porównaniu z miesiącami 2019 r. Mimo protestów rządzący i PFR nie zdecydowali się na zmianę tych warunków.

Przed złożeniem wniosku przedsiębiorca powinien pamiętać o kilku kwestiach

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o pomoc z tarczy finansowej 2.0 powinni mieć na uwadze, że konieczne jest najpierw złożenie z wyprzedzeniem pliku JPK_VAT lub JPK_V7. Wniosek o pomoc z tarczy można złożyć dopiero po siedmiu dniach od wysyłki pliku.

Jak deklaruje PFR, wnioski powinny być rozpatrywane w ciągu 24 h od ich złożenia. Jeśli przedsiębiorca kwalifikuje się do przyznania pomocy, środki trafią na jego konto bankowe w ciągu dwóch dni roboczych.