Chcesz stworzyć trwały i dobry związek? To proste: drugą połówkę pomarańczy znajdź na Tinderze, a wieczory spędzajcie na wspólnym oglądaniu Netflixa. To pomoże wam uniknąć rozwodu.
Do takich wniosków prowadzą badania naukowców (amerykańskich, oczywiście). Okazuje się, że pary, które poznały się w internecie, są znacząco trwalsze (o 25% mniej rozwodów!) niż te, które swoje pierwsze zauroczenie zawdzięczają tradycyjnym metodom zapoznawania się.
Oczywiście należy tu wziąć pod uwagę, że mówiąc o poznaniu się online mamy na myśli portale randkowe (jak Sympatia.pl) czy aplikacje (jak tytułowy Tinder), a nie sklepy z wietnamskimi żonami…
Jak uniknąć rozwodu? Tinder i Netflix Ci w tym pomogą
Ale samo poznanie Tej Jedynej / Tego Jedynego to dopiero początek żmudnej walki o uniknięcie rozwodu. Wypowiedzenie sakramentalnego „tak” na ślubnym kobiercu, stanowiące zwieńczenie znajomości zapoczątkowanej na Facebooku, nie jest przecież żadną gwarancją wiecznego szczęścia. Takie pary też się rozwodzą, zwiększając niechlubne statystyki. Jak tego uniknąć?
To proste: wystarczy… oglądać Netflixa. A będąc precyzyjnym: wspólne korzystanie z mediów (książek, filmów, programów telewizyjnych) wpływa pozytywnie na jakość relacji w związku, a nawet pozwala kompensować braki w kontaktach z innymi ludźmi. Tak przynajmniej twierdzą badacze z Kanady, Szkocji i USA, którzy przeprowadzili stosowne badania. Wniosek jest prosty: wspólne oglądanie na przykład „Gry o tron” nie jest przejawem lenistwa, którym należy się wstydzić przez znajomi uprawiającymi crossfit i odżywiającymi się powietrzem bezglutenowymi sałatkami z jarmużu i topinamburu. Nie, małżeński binge-watching (oglądanie ciągiem np. całego sezonu serialu) to rozrywka tyleż przyjemna, co pożyteczna – bo w ten sposób nasze małżeństwo jest po prostu lepsze, co zwiększa szanse na uniknięcie rozwodu.
Jak uniknąć rozwodu? Technologia ci w tym pomoże najskuteczniej
Oczywiście, zarówno spędzanie czasu przez telewizorem, jak i poznanie małżonka przez internet niczego nie gwarantują. Na szczęście inne badania dowodzą, że zwykłe używanie słów takich jak „dziękuję” oraz wzajemne komplementowanie się doskonale wpływają na jakość relacji w małżeństwie.