TK: Tak niska kwota wolna od podatku jest niekonstytucyjna!

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (64)
TK: Tak niska kwota wolna od podatku jest niekonstytucyjna!

Bardzo ważny wyrok wydał dziś Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niekonstytucyjny. 

Obecna kwota wolna od podatku to stawka stała i wynosi ona  3091 złotych, utrzymując się na tym poziomie już od pewnego czasu, na dodatek będąc jedną z najniższych w Europie i to nie tylko w przeliczeniu na inne waluty, ale też w proporcji do obywateli naszego Państwa. Kwota wolna od podatku to zresztą zagadnienie, które jako jedno z nielicznych łączy nawet liberałów i socjalistów. Ci pierwsi po prostu są zwolennikami mniejszych podatków, ci drudzy podkreślają, że to spora ulga dla najuboższych. Wprowadzona ustawą w 1992 roku kwota wolna od podatku przez swoje pierwsze lata istnienia była waloryzowana, jednakże z czasem zdecydowano się zrezygnować z jej waloryzacji w dopasowaniu do aktualnej sytuacji rynkowej.

Dziś rano, kilkanaście minut temu, Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich zajmował się kwestią waloryzacji kwoty wolnej od podatku. Zdaniem rzecznika tak niska kwota wolna od podatku naruszała zasadę sprawiedliwości społecznej, gdyż w praktyce nawet bardzo ubodzy ludzie muszą płacić podatki. Sejm reprezentowany przez przedstawiciela Platformy Obwatelskiej był z kolei zdania, że każdy obywatel kraju powinien płacić podatki, niezależnie od zasobności portfela i są one wyliczane procentowo w zależności od zarobków.

Trybunał Konstytucyjny przyznał jednak rację argumentacji Rzecznika Praw Obywatelskich i obecne przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku stracą moc z końcem listopada przyszłego roku. Zarzut TK dotyczył przede wszystkim brak uwzględnienia w tych przepisach mechanizmów związanych ze zmienianiem się sytuacji gospodarczej kraju i dopasowywania kwoty wolnej od podatku do nowych reguł rynkowych.

Warto przy tym nadmienić, że partia Prawo i Sprawiedliwość, która niebawem obejmie władzę, w gronie swoich postulatów wyborczych wskazywała m.in. na potrzebę bardziej sprawiedliwej regulacji problematyki kwoty wolnej od podatku. Miejmy zatem nadzieję, że wyrok Trybunału przyspieszy prace rządzących.

Problemy z prawem pracy, problemy z prawem podatkowym? Z redakcją bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy pomogą w rozwiązaniu trudności. Wycena porady prawnej jest bezpłatna, zapraszamy do kontaktu pod adresem kontakt@bezprawnik.pl