Tomasz Organek, twarz Męskiego Grania 2017 od Żywca, spowodował kolizję po alkoholu

Moto Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (120)
Tomasz Organek, twarz Męskiego Grania 2017 od Żywca, spowodował kolizję po alkoholu

Niefortunnie się sprawy ułożyły, to powiedzieć za mało. Znany muzyk Tomasz Organek, który jest tegoroczną twarzą Męskiego Grania, spowodował kolizję samochodową po alkoholu. 

Męskie Granie to trasa koncertowa, której inicjatorem jest jeden z najbardziej znanych producentów piwa – marka Żywiec. Nieco niefortunnie wygląda to w kontekście zdarzenia życiowego gwiazdy tegorocznej, najnowszej edycji Męskiego Grania, czyli Tomasza Organka.

Tomasz Organek spowodował kolizję po alkoholu

Muzyk prowadził po alkoholu, co niestety zasługuje na stanowcze potępienie. Pewnego rodzaju okolicznością łagodzącą – przynajmniej w opinii społecznej – może być fakt, że podszedł bardzo odpowiedzialnie do tego faktu, posypał głowę popiołem i zawstydzony opisał sprawę na Facebooku, czekając na dalsze konsekwencje prawne.

Drodzy,10 czerwca spowodowałem kolizję po spożyciu alkoholu. Jestem rozczarowany sobą oraz swoją decyzją i w żaden…

Opublikowany przez Organek na 13 czerwca 2017

Problem jazdy po alkoholu jest w ostatnich tygodniach dość aktywnie omawiany na łamach Bezprawnika. Wczoraj Karol Wasilewski pisał o tym, że dla jeżdżących po alkoholu jest szansa na wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy (choć nie spotkało się to z dużym entuzjazmem ze strony naszych czytelników – zapewne słusznie), dzięki zastosowaniu tak zwanej blokady alcolock.

Jeszcze w maju partner Bezprawnika, serwis Rankomat, opisywał na naszych łamach sytuację prawną w jakiej znajdujemy się, gdy decydujemy się usiąść w jednym samochodzie z kierowcą, o którym wiemy, że mógł spożywać alkohol.

Tomasz Organek – jaka kara za jazdę po alkoholu?

Policja zakwalifikowała kolizję artysty jako wykroczenie. Oznacza to, że muzyk nie był nietrzeźwy, a jedynie znalazł się w tak zwanym „stanie po spożyciu”. Tym samym nie będzie odpowiadał z art. 178a kodeksu karnego:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Lecz na podstawie znacznie łagodniejszego art 87 kodeksu wykroczeń.

Art. 87. [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Żywiec, Męskie Granie 2017, niezbyt fortunna sytuacja

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu to oczywiście sytuacja nieszczęśliwa sama w sobie. W przypadku Tomasza Organka niewątpliwie uroku nie dodaje fakt, że jest twarzą trasy koncertowej Męskie Granie 2017 organizowanej przez producenta piwa Żywiec. Jakkolwiek trudno jest mieć do sponsora pretensje o to, co robi jeden z jego artystów, zapewne może być to powodem wielu uszczypliwych komentarzy, a być może – niewykluczone – pod wpływem presji opinii publicznej, wpłynie też na ostateczny kształt Męskiego Grania 2017.