Prezent od rządu na Dzień Matki. Dodatkowe świadczenie nie będzie jednak wypłacane co roku

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (612)
Prezent od rządu na Dzień Matki. Dodatkowe świadczenie nie będzie jednak wypłacane co roku

Trzynasta emerytura i renta przegłosowana w Sejmie. Ci, którzy pobierają to świadczenie, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w maju. Minister twierdzi, że to prezent na Dzień Matki i termin nie ma związku z wyborami. Nie przeszedł jednak pomysł opozycji, by świadczenie było wypłacane co roku. 

Emerytom i rencistom zazwyczaj nie ma czego zazdrościć. Niektórzy uważają, że żyją oni za pieniądze podatnika, ale z drugiej strony naprawdę spora większość z nich najpierw odkładała pieniądze na to, by móc godnie żyć. Mimo to nie sposób pozbyć się wrażenia, że Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób kupić wyborców, w przeciwnym razie na ten pomysł wpadłoby dużo wcześniej. Ale jak świat światem, psy szczekają, słońce świeci, a politycy robią wszystko, żeby zdobyć naszą przychylność, kiedy zbliżają się wybory. Chociaż może przemawia przeze mnie cynizm i nasi politycy chcą pomóc w tym roku tym, którzy tych pieniędzy za dużo nie mają?

Dzisiaj Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku.

Trzynasta emerytura przegłosowana

Za uchwaleniem ustawy było 396 posłów. Opozycja najwyraźniej nie chciała, żeby ciągnęło się za nią odium kogoś, kto chce odbierać od ust emerytom i rencistom. Chcieli oni jednak poprawek, dzięki którym takie świadczenie przyznawałoby co roku i było waloryzowane, ale to najwyraźniej nie jest na rękę koalicji rządzącej. Kiedy zarzucono więc tym drugim, że jest to chwyt pod wybory, ci zripostowali, że wszystko zostało przecież ustalone z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Minister pracy Elżbieta Rafalska dodała także, że jest to piękny prezent zarówno na Dzień Matki, jak i na Dzień Ojca, a wybory są tylko przypadkowe, tak się po prostu składa, że odbywają się w tym czasie.

Trzynastą emeryturę dostaną osoby, które pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Dostaną je również matki, które łapią się na tzw. matczyną emeryturę, o ile spełniają już wszystkie wymagania.

Świadczenie nie będzie również podlegało egzekucji komorniczej.