„Trzynastki” dla emerytów co roku? Rządzący znowu stosują szantaż „jak wygramy, to będą”

Finanse Państwo dołącz do dyskusji (775) 01.07.2019
„Trzynastki” dla emerytów co roku? Rządzący znowu stosują szantaż „jak wygramy, to będą”

Edyta Wara-Wąsowska

Nagle okazało się, że trzynastki dla emerytów mogą być i co roku. Warunek jest jednak niezmienny – PiS musi wygrać wybory parlamentarne. Wskazówka jest zatem jasna. I otrzymali ją nie tylko emeryci i renciści. 

Trzynastki dla emerytów co roku, a nie tylko jednorazowo?

Trzynasta emerytura to jedno z tegorocznych świadczeń przyznanych jednorazowo przez PiS. Rządzący od początku bardzo ostrożnie podchodzili do tematu trzynastek w kolejnych latach. Przekonywali wprawdzie, że planują, by to nie było świadczenie jednorazowe, jednak stanowczej deklaracji brakowało. Wydawało się, że akurat tego obciążenia budżet państwa już nie wytrzyma i że wreszcie dostrzegła to także ekipa rządząca, bo w późniejszym okresie raczej chwaliła się już wypłaconą trzynastką, a mniej mówiła o kolejnych latach.

Teraz jednak wszystko, co PiS miał najlepszego, rzucił na stół. Jest i zatem 500 plus (a także 500 plus na pierwsze dziecko), jest zapowiedź 500 plus dla niepełnosprawnych, jest zerowy PIT dla młodych czy obniżka PIT. Musiała zatem przyjść i pora na coś dla starszych obywateli państwa, których wciąż przybywa. Wprawdzie poparcie PiS w grupie osób powyżej 60 roku życia i tak jest wysokie (ponad połowa osób w tej grupie wiekowej, która wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, zagłosowała właśnie na PiS), nie znaczy to jednak, że nie trzeba zmobilizować tego elektoratu. I przekonać tych niezdecydowanych.

Mechanizm trzynastej emerytury mechanizmem ustawowym

Wicepremier Jacek Sasin podczas rozmowy w Radiowej Trójce odpowiadał na pytania związane z trzynastą emeryturą. Przyznał, że rząd planuje wypłatę świadczenia także w przyszłym roku. W budżecie na przyszły rok mają już nawet być przyjęte odpowiednie założenia. Sasin twierdzi też, że jeśli PiS wygra wybory parlamentarne i będzie rządzić przez następne cztery lata, to trzynasta emerytura będzie zapisana w ustawie. Zgodnie z założeniami byłaby wtedy wypłacana co roku.

Koszt trzynastej emerytury tylko w tym roku wyniósł 10,8 mld zł. Uwzględniając wszystkie pozostałe, dość kosztowne pomysły rządu, będzie to kolejne obciążenie dla budżetu państwa.