Po wyroku, który zobowiązuje polskie sądy do badania z urzędu nieuczciwego charakteru postanowień w umowach kredytów frankowych, TSUE wydał kolejne orzeczenie, które jest korzystne dla kredytobiorców. Tym razem sprawa dotyczy roszczeń banków, które domagały się waloryzacji po unieważnieniu umowy kredytowej.
Orzeczenie TSUE rozwiewa wątpliwość co do tego, czy banki mają prawo do domagania się waloryzacji roszczeń
Postanowienie TSUE z 12 stycznia br. (w sprawie C-488/23) uniemożliwia bankom domagania się dodatkowych roszczeń, które wykraczają ponad kwotę wypłaconego kredytobiorcy kapitału.
Ekspert do spraw frankowych Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych twierdzi, że orzeczenie TSUE jest jednoznaczne.
Banki nie mogą domagać się od kredytobiorcy niczego więcej niż zwrot udostępnionego kapitału, chyba że uległ on przedawnieniu, co będzie badane przez sądy krajowe. Warto zaznaczyć, że to już czwarte orzeczenie TSUE, w którym odmawia on bankom prawa do dodatkowych roszczeń po stwierdzeniu przez sąd nieważności umów kredytowej. W tym zakresie strategia obrana przez banki nie przyniesie pożądanych rezultatów” – powiedział PAP Biznes Wojciech Bochenek z Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
W ostatnim czasie banki decydowały się na pozywanie kredytobiorców o zwrot kapitału i waloryzacji
Wyrok TSUE powinien dać dodatkowe narzędzie prawne kredytobiorcom, którzy otrzymali pozew z sądu w tej sprawie. Radca prawny Wojciech Bochenek informuje, że pozwani kredytobiorcy mogą od tej chwili skutecznie odpierać roszczenia banków, które domagają się należności wykraczających poza wypłacony kapitał kredytu.
Od tej pory zatem nieważność umowy, która została stwierdzona wyrokiem sądu, może stać się także podstawą do oddalania przez sądy innych roszczeń w tej sprawie.
W inny sposób do sprawy odnoszą się banki. Związek Banków Polskich ma duże wątpliwości co do wydanego wyroku TSUE
Przedstawiciele banków polskich mówią o odrębności instytucji waloryzacji od unieważnienia umowy kredytu. ZSP nie przyjmuje także orzecznictwa TSUE w zakresie waloryzacji. Według przedstawicieli banków nie dochodzi w tym wypadku do wykroczenia poza kwotę kapitału, gdyż jest to kwota urealniona w czasie i poddana waloryzacji ekonomicznej.
Innego zdania są przedstawiciele Banku BNP Paribas, którzy jednoznacznie uznają orzecznictwo TSUE i informują, że ich bank nigdy nie decydował się na żądanie zwrotu waloryzacji lub wynagrodzenia od konsumentów, a o całej sprawie ma przesądzać wyrok sądu o nieważności umowy.