Jest problem z usługą Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów potwierdziło awarię

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (23)
Jest problem z usługą Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów potwierdziło awarię

Od dzisiaj można logować się do usługi Twój e-PIT, która została przeniesiona w tym roku do systemu e-Urzędu Skarbowego. Osoby, które już teraz chciały zobaczyć zeznanie za poprzedni rok przygotowane przez skarbówkę, mogą się jednak rozczarować. Twój e-PIT bowiem nie działa. 

e-Urząd Skarbowy i Twój e-PIT nie działa. Problemy z logowaniem

Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów pochwaliło się uruchomieniem e-Urzędu Skarbowego – premiera miała miejsce kilkanaście dni temu. Co ciekawe, do e-urzędu przeniesiono również usługę Twój e-PIT, co spowodowało zmiany w składaniu PIT w 2021, jeśli chodzi o logowanie. Każdy, kto chce zobaczyć i zatwierdzić swoje zeznanie za poprzedni rok musi wejść na stronę podatki.gov.pl, a następnie wybrać zakładkę znajdującą się w prawym górnym rogu (e-Urząd Skarbowy).

Niestety, okazuje się, że osoby, które chciały to zrobić już dziś, muszą uzbroić się – przynajmniej na razie – w cierpliwość. e-Urząd Skarbowy, a tym samym Twój e-PIT bowiem na razie nie działa, a podatnicy zgłaszają problemy z logowaniem do platformy. Potwierdziło to zresztą samo Ministerstwo Finansów, które na Twitterze przyznało, że „mogą występować chwilowe problem z dostępnością e-Urzędu Skarbowego”. MF poinformowało że pracuje nad rozwiązaniem problemu i ogłosi, kiedy serwis będzie znowu w pełni dostępny.

Fakt, że usługa Twój e-PIT nie działa, nie jest niestety zaskoczeniem – w przeszłości pojawiały się już problemy z dostępnością usługi, a podatnicy – także wcześniej – zgłaszali m.in. problemy z logowaniem. Wygląda na to, że sytuacja się powtarza. Nie wiadomo, czy to kwestia przeniesienia usługi do e-Urzędu Skarbowego, czy problem leży gdzieś indziej. Nie zmienia to faktu, że podatnicy, którzy chcą korzystać z cyfrowych rozwiązań przygotowywanych przez państwo, muszą niejednokrotnie uzbroić się w cierpliwość.

Jak zalogować się do Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym?

Podatnicy, którzy chcą zobaczyć przygotowane dla nich zeznanie podatkowe, muszą potwierdzić swoją tożsamość. Mogą to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest podanie danych autoryzacyjnych – czyli numeru PESEL/NIP, daty urodzenia oraz przychodu za 2018 i 2019 r. Drugi sposób – z którego zapewne skorzysta większość podatników – zakłada zalogowanie się do e-urzędu poprzez profil zaufany/e-dowód/bankowość elektroniczną.

Przedsiębiorcy wciąż bez możliwości składania deklaracji przez Twój e-PIT

Warto przy okazji zaznaczyć, że mimo uruchomienia niektórych funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego, to przedsiębiorcy wciąż nie mogą korzystać z usługi Twój e-PIT i muszą rozliczać się „tradycyjnie”. Tym samym nie spełniły się wcześniejsze zapowiedzi rządzących o udostępnieniu osobom prowadzącym firmę możliwości rozliczania się jak reszta podatników.