Są dobre wieści dla emerytów. Większość z nich jednak nie straci na Polskim Ładzie

Podatki Praca Dołącz do dyskusji (33)
Są dobre wieści dla emerytów. Większość z nich jednak nie straci na Polskim Ładzie

Okazuje się, że już wkrótce ma zacząć obowiązywać ulga dla klasy średniej dla emeryta. Wcześniej – zgodnie z wyjaśnieniami MF – ulga obejmowała emerytów, ale wyłącznie tych, którzy osiągali przychody ze stosunku pracy czy pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową. 

Ulga dla klasy średniej także dla emeryta. Rząd poprawia kolejny błąd

Niedawno Ministerstwo Finansów informowało, że emeryci też skorzystają z ulgi dla klasy średniej. Ulga przysługuje, jeśli ktoś osiąga przychody (między 68 412 zł a 133 692 zł rocznie) m.in. ze stosunku pracy lub pozarolniczej działalności gospodarczej. W odpowiedzi na interpelację poselską MF odpowiedziało wtedy, że

Z ulgi mogą również korzystać emeryci i renciści, którzy uzyskają ww. przychody. Ulga nie zawiera bowiem żadnych ograniczeń podmiotowych. Jedynymi kryteriami jej stosowania są rodzaj i wysokość uzyskanych przychodów.

Problem polega jednak na tym, że ulga dla klasy średniej jest tym samym możliwa tylko dla emeryta pracującego – co zresztą teraz potwierdza sam minister finansów, zapowiadając kolejną zmianę w Polskim Ładzie.

Jak twierdzi minister Kościński w rozmowie z PAP, 90 proc. emerytów i rencistów ma skorzystać na zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Ok. 6 milionów emerytów ze świadczeniem brutto do 2500 zł ma przestać płacić PIT. Minister przekonuje, że ich roczny zysk wyniesie ok. 2250 zł na rękę, co można traktować jako „prawie dodatkową emeryturę”.

Problem polega jednak na tym, że wprawdzie faktycznie spora część emerytów przestanie płacić podatek, jednak – równocześnie – zapłacą oni wyższą składkę zdrowotną. Emerytów, którzy pracują, nie obejmuje również ulga dla klasy średniej – co oznacza, że przy pewnym pułapie przychodów zaczynają tracić, a nie zyskiwać na Polskim Ładzie. Najwidoczniej jednak Ministerstwo Finansów dostrzegło i ten problem. Jak zapowiedział Kościński,

Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu, dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto, obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni. Reforma będzie dla nich neutralna.

Tym samym ulga dla klasy średniej będzie również dla emeryta, który nie osiąga przychodów z innego tytułu niż emerytura.

Rząd łata błędy, ale cały czas pojawiają się kolejne wątpliwości

To kolejny przykład, który dobrze obrazuje chaos spowodowany Polskim Ładem. Wcześniej największe zamieszanie spowodowane było niezłożeniem przez część pracowników oświadczenia PIT-2. W rezultacie w mediach bardzo szybko pojawiły się doniesienia oburzonych policjantów, nauczycieli czy pielęgniarek skarżących się na niższe pensje.