Jest jeszcze jedna ulga z ZUS w ramach tarczy 6.0, z której niewielu zdaje sobie sprawę. Kto może z niej skorzystać?

Praca Dołącz do dyskusji (26)
Jest jeszcze jedna ulga z ZUS w ramach tarczy 6.0, z której niewielu zdaje sobie sprawę. Kto może z niej skorzystać?

Tarcza antykryzysowa 6.0 umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z kilku ulg (m.in. zwolnienia ze składek ZUS), ponadto wprowadza dotację 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców i małych firm czy dopłatę 2 tys. zł do pensji pracownika. Jest jednak jeszcze jedna ulga z ZUS, o której wspomina się rzadziej – to ulga z ZUS dla części zleceniobiorców.

Ulga z ZUS dla zleceniobiorców, czyli zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych

Ulga z ZUS na podstawie tarczy antykryzysowej 6.0 przysługuje także dla zleceniobiorców – mogą oni (po spełnieniu odpowiednich warunków) zawnioskować o zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych. Mowa o składkach na ubezpieczenie społeczne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP należnych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Ta możliwość dotyczy osób, które wykonują umowę agencyjną lub umowę zlecenia, zawartą między 1 stycznia 2021 r. a 31 marca 2021 r. Dodatkowo przedmiot zawartej umowy musi być związany z jedną z wymienionych działalności:

  • działalnością twórczą w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, twórczości audialnej, utworów audiowizualnych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego i sztuki ludowej,
  • działalnością artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki,
  • działalnością techniczną wspomagającą produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych,
  • usługami w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu oraz usług w zakresie architektury świadczonych przez osoby nieposiadające uprawnień budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
  • usługami świadczonymi na rzecz muzeów w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przez przewodników muzeów).

Niestety – t0 z kolei oznacza, że z ulgi skorzysta stosunkowo niewielka część zleceniodawców. Jest to też kolejny ukłon rządzących w stronę artystów. W ramach tarczy antykryzysowej 6.0 mogą też wnioskować o jednorazowe świadczenie postojowe. Oprócz tego rządzący stworzyli Fundusz Wsparcia Kultury, który miał pomóc artystom najbardziej poszkodowanym przez pandemię.

Są też inne warunki do spełnienia

To jednak nie wszystko – osoby, które chcą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych nie mogą też przekraczać określonego limitu przychodów. Łączny przychód ze wszystkich umów zleceń w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosków nie może przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Dodatkowo zleceniobiorca nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż wykonywanie umów zlecenia – czyli np. na podstawie umowy o pracę.

Jak złożyć wniosek?

Zleceniobiorca, który chce skorzystać z ulgi, będzie musiał złożyć wniosek RZN – może to jednak zrobić tylko drogą elektroniczną. Wniosek będzie dostępny już 30 grudnia, jednak można go złożyć najwcześniej 1 stycznia – bezpośrednio na stronie PUE ZUS lub na PUE ZUS, ale za pośrednictwem strony gov.pl. Zleceniobiorcy muszą pamiętać, by złożyć wniosek w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy. Powinni też o tym fakcie poinformować swojego zleceniodawcę – musi on bowiem przesłać w takiej sytuacji zerowe imienne raporty miesięczne za okresy, za które przysługuje zwolnienie z obowiązku naliczania składek (jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie).