Polscy przedsiębiorcy zaoszczędzili łącznie 7 miliardów złotych na umorzeniu składek ZUS

Biznes Firma Dołącz do dyskusji (47)
Polscy przedsiębiorcy zaoszczędzili łącznie 7 miliardów złotych na umorzeniu składek ZUS

Tarcza antykryzysowa jest krytykowana przez wielu przedsiębiorców – a to za niewystarczające zdaniem wielu rozwiązania, a to za chaos z kolejnymi wersjami i polityką informacyjną. Trzeba jednak przyznać, że umorzenie składek ZUS było gigantycznym wsparciem dla wielu mikrofirm. Zakład właśnie ujawnił, ile przez umorzenie ZUS zostało na ich kontach pieniędzy.

7 mld 360 ml zł – tyle wynosi dotychczasowa łączna kwota zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – podał Zakład.

Polscy przedsiębiorcy oszczędzą na składkach jednak jeszcze więcej, bo zwolnienie dotyczy również maja. Więc na ostateczny bilans jednego z najważniejszych elementów Tarczy Antykryzysowej musimy jeszcze trochę poczekać. Zresztą, być może i na maju się nie skończy…

Przypomnijmy – zasadniczo umorzenie ZUS przysługuje tym mikrofirmom, w których miesięczne przychody nie przekroczyły 15 681 zł. Później jednak zasady modyfikowano i ostatecznie zwolnieniem ze składek objęto również firmy, w których ten limit został przekroczony, ale tylko w przypadku, gdy  dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. Zwolnienia z ZUS objęły również przedsiębiorców korzystających z „Ulgi na start”.

Umorzenie ZUS to nie wszystko

Zdecydowana większość małych przedsiębiorców powie, że składki ZUS to dla nich spore obciążenie. Na pewno więc ich umorzenie uratowało wiele biznesów. A ci, którzy byli w stanie je spłacić, mogli zaczerpnąć nieco powietrza w tych najtrudniejszych miesiącach od lat.

Jednak ZUS na swoich profilach społecznościowych lubi podkreślać, że umorzenie składek to nie wszystko. Zakład opublikował też dość ciekawe dane odnośnie świadczeń postojowych. Jak się okazuje, ta opcja też okazała się bardzo popularna wśród przedsiębiorców. Do 2 czerwca do Zakładu spłynęło aż 1,2 mln wniosków w tej sprawie. Jak podkreśla ZUS, aż 97 proc. z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Łącznie Zakład wydał na świadczenia postojowe ok. 2,26 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą obecnie sprawdzać status swojego wniosku na platformie ZUS PUE – w dziale „Tarcza Antykryzysowa”. Nie musza więc dzwonić na infolinię ZUS-u i walczyć o uzyskanie informacji.

Polska Tarcza oczywiście nie jest tak szczelna i hojna jak te z bogatszych krajów, choćby z Niemiec. Jednak chyba można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie umorzenia składek ZUS, perspektywy przed naszą gospodarką byłyby znacznie gorsze.